Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 23. týdnu roku 2015.

Středa. To byl den, kdy v Česku poprvé udeřily tropické teploty. A kdy se také pořádně zapotila vláda. Sobotkův kabinet schválil celou baterii návrhů, které mohou proměnit tvář republiky. Akční plán rozvoje jaderné energetiky. Registrační pokladny. Snížení DPH u stravovacích služeb z 21 na 15 procent. Úplný zákaz kouření v restauracích a zdražování cigaret v následujících třech letech. A konečně: Omezení prezidentských pravomocí (a ne, v tom případě nejde o zákaz zapálit si, kdekoli se Miloši Zemanovi zamane).

U Zemana ještě zůstaneme. Ten byl tento týden… lahodný. Ano, narážíme na slovo, které podle svědectví jedné z pracovnic ministerstva školství používal Marcel Chládek k hodnocení zřejmě nikoli pracovních výkonů podřízené. Ne, nečekali jsme, že by mobing a harašení prezidenta pobouřily. Ale přímo Chládka podpořit? “Vy jste opravdu lahodná. Cítíte se uražena, nebo budete toto považovat za sexuální harašení?” dobíral si podle Mf Dnes na výjezdu v Táboře návštěvnici setkání. (Chládka nicméně na Sobotkův návrh odvolá.)

A dále telegraficky: Arabský list Al-Vatan informoval, že Saúdská Arábie zrušila účast na plánovaném česko-saúdském obchodním fóru. Jde o protest proti protiislámským výrokům českých politiků; skloňují se jména Zeman a Tomio Okamura. Po patálii s pitnou vodou v Praze 6 nařídili hygienici plošné očkování dejvických dětí proti žloutence. Pouhé čtyři dny po svém znovuzvolení do čela FIFA oznámil rezignaci Sepp Blatter. A ještě překvapivější zpráva: Český výherce rekordních 2,466 miliardy korun v loterii Eurojackpot se dosud nepřihlásil!

Tolik ze zpráv, kterým jsme se věnovali jen okrajově.

Vyhoštěni za špionáž

špioni, tajné služby

Z kraje týdne jsme zveřejnili první část dat, která jsme shromáždili při pátrání po aktivitách ruských špionů v České republice.

Zjistili jsme, že české úřady za poslední čtyři roky vypověděly ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu. Šlo o diplomaty, administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

Detailní pohled » na údaje o vyhoštěných Rusech (data narození, kariérní životopis) potvrzují poněkud překvapivý obraz o kremelských špionech v Česku. Moskva do Prahy na výzvědné mise rozhodně nevysílá zástupy špionských es.

Rovněž jsme zjistili, že se obětí za vyhošťování ruských agentů stal zpravodaj České televize Josef Pazderka (celý příběh zde »).

Krnáčová a Škodův palác

praha, hrad

Důsledně sledujeme postup pražské primátorky Adriany Krnáčové v kauze Škodův palác.

Zjistili jsme, že výběr právníků, kteří budou Prahu při sporu o nevýhodný pronájem Škodova paláce zastupovat, se magistrátu začíná vymykat z rukou. Poté, co kvůli Krnáčové skončila postupně trojice advokátních kanceláří, má město problémy s volbou i té čtvrté. Protistrana ji totiž obviňuje z nepřiměřeného nátlaku (podrobnosti zde »).

Nadto jsme zjistili », že odstavené advokáty z kanceláře Kocián Šolc Balaštík bude muset město vyplatit. Na magistrát poslali fakturu s poukazem na to, že už pro město odvedli část své práce. Účet zní na čtvrt milionu korun.

Nejvlivnější zákulisní hráči

Index vlivu: Martin Nejedlý

Pokračujeme v mapování, jak se proměnil vliv zákulisních hráčů v tuzemské politice. Zveřejnili jsme další jména aktuálního žebříčku TOP 10, který v interním bodování sestavuje deník Neovlivní.cz.

Čísla 10 až 8 jsme zveřejnili » minulý týden. Na sedmé příčce skončil poněkud překvapivě bývalý premiér Vladimír Špidla », jehož vliv ovšem není mocenský, ale spíše ideový. Nejvíc bodů (76%) získal v interním hodnocení za vliv na premiéra Sobotku.

Šestou pozici obsadil bývalý novinář, politik a ministr Vladimír Mlynář », který dnes působí ve skupině PPF Petra Kellnera.

Pátý je Jaroslav Tvrdík ». Kdysi neúspěšný manažer ČSA, dnes hlavní český lobbista přes Čínu s nadstandardní vazbou na tuzemského premiéra a prezidenta.

A konečně čtvrtá pozice: Martin Nejedlý ». Poradce prezidenta Miloše Zemana a od listopadu 2010 místopředseda strany SPOZ.

Miliardy na reaktory

jaderná elektrárna

Detailně jsme prostudovali devadesátistránkový Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který prošel vládou. A zjistili jsme, že kabinet Bohuslava Sobotky je připraven v příštích deseti letech poslat firmám za přípravu projektu pro stavební povolení pro nové jaderné reaktory v Temelíně a Dukovanech bezmála dvaatřicet miliard korun.

A to i přes to, že vůbec není jisté, že se nové bloky elektráren nakonec budou stavět. Samotné rozhodnutí o tom, zda se vůbec v Temelíně a Dukovanech budou stavět další reaktory, totiž dokument navrhuje odsunout až do roku 2025 (podrobnosti zde »).

Elektronické pokladny

mapa_vztahu_babis

Jak už jsme informovali výše, Andrej Babiš nakonec dokázal protlačit vládou zákon o elektronických tržbách (EET), který nařizuje každému živnostníkovi pořídit si online registrační pokladnu. Od zákona si kabinet Bohuslava Sobotky slibuje zvýšení výběru daní.

Kvůli právní normě lídr hnutí ANO a ministr financí současně opět čelí kritice za střet zájmů. Zákon totiž jde na ruku potravinářským řetězcům, které jsou obchodními partnery ministrova Agrofertu.

Aktualizovali jsme proto Mapu střetu zájmů Andreje Babiše », která po jednotlivých oblastech ukazuje, kde všude má vicepremiér konflikt zájmů.

Děkujeme za pozornost!