journalist

Shrnuto za vás: zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 24. týdnu roku 2015.

Pojďme si tento týden shrnout rčením tety Kateřiny: Kdo chce kam, pomozme mu tam! Jinými slovy: Kvůli dalším svědectvím rodičů, jak se na Slavii vyměňovaly peníze za protekci, skončil trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička… Už víme, kdo obsadí uvolněné křeslo ve vládě po “lahodném” ministru školství Marcelu Chládkovi (ČSSD); bude to osmatřicetiletá právnička, bezpartijní Kateřina Valachová… Experti na ústavní právo mají za to, že je možné hnát prezidenta Zemana k soudu. Odmítl předat dekrety třem akademikům, k čemuž ho zavazuje usnesení vlády… Po osmi letech ve funkci se musí narychlo balit Petr Knötig, mluvčí a zároveň vedoucí oddělení pro styk s veřejností Nejvyššího soudu. Vaz mu zlomil Facebook. Knötig, tvář úctyhodné instituce, zcela neúctyhodně glosoval fotky romských dětí užívajících si v horkém počasí zábavu v jedné z brněnských fontán. “Cikórky, samý cikórky. Stačilo by tam nechat jednu hlídku, ať je vyhání a přitom strážníci mohou hlídat i okolí.” A korunoval to fotkou, na níž pózuje v budově úřadu se samopalem v ruce, otitulkovanou slovem “Neprojdou”… Však říkáme: Komu není rady, tomu není pomoci.

Jinak o sobě dalo vědět nedávno vzniklé Centrum nezávislé investigace. Zveřejnilo zprávu, že člen vrcholných orgánů ČSSD Robert Dušek, bývalý poslanec a europoslanec, byl obviněn z korupčních trestných činů. Případ, ve kterém jde o neoprávněné čerpání eurodotací, nabral rychlý spád; Dušek ještě týž den rezignoval na svou funkci.

Kdo chce být ČEZ

Z e-mailové korespondence vicepremiéra Babiše.

Ve dvanáctičlenné dozorčí radě ČEZ se na sklonku týdne odehrála personální rošáda; skončil v ní Lubomír Charvát, spoluautor energetického programu hnutí ANO a Jiří Borovec, již bývalý náměstek ministerstva obrany. Navoleni byli dva koně Andreje Babiše: Jan Sixta, státní tajemník ministerstva financí. A Petr Blažek, který má tamtéž na starosti státní firma. Mf Dnes spočetla, že sedí už v pěti dozorčích radách významných podniků.

Původně měl ovšem Andrej Babiš v plánu posílit v ČEZ svůj vliv prostřednictvím dlouholetého zaměstnance ministerstva vnitra László Hajnala. Neovlivní.cz však zveřejnil e-mailovou korespondenci », v níž se na tom oba muži domlouvali, a Babiš od plánu upustil. Pikantní je, že Hajnal chtěl raději přímo do ČEZ než do dozorčí rady společnosti. “Mediálně by to bylo bez odezvy a informační výtěžnost bude výrazně vyšší,” napsal.

A ještě jednou o Babišově postupu při hledání lidí do dozorčích rad: ministr financí zřejmě nebere možný střet zájmů jako faktor, proč nějaké jméno vyřadit ze seznamu kandidátů. Ukazuje to příběh » zpackané nominace do nedávno vzniklé Státní pokladny.

Ze života miliardářů

akcie

Zjistili jsme, že finanční skupiny J&T má vážné potíže se svou pět let starou investicí do společnosti Atlantik. Nejprve na tuto firmu obchodující s cennými papíry napadalo na 80 civilních žalob od nespokojených klientů, kteří často přišli o miliony korun. Dalších 140 připravených žalob se ještě k soudu nedostalo.

A nejnověji podle zjištění deníku Neovlivní.cz vstoupí do hry i policie. Klienti, kteří se cítí postupem Atlantiku a zprostředkovatelů jednotlivých obchodů poškozeni, připravili trestní oznámení. Tvrdí v něm, že při některých obchodech společnost falšovala podpisy a zaměňovala vnitřky smluvních dokumentací. Podrobnosti zde »

Ta o Růžičkovi a Krakatici

hokej

V souvislosti s aférou hokejového trenéra Vladimíra Růžičky znovu ožil legendární spis Krakatice, který před patnácti lety vedla protikorupční policie na kmotra podsvětí Františka Mrázka. Ano – Růžičkovo jméno se totiž ve spisu objevuje.

Jde samozřejmě o starý příběh, z roku 2000. Mrázek měl v té době milenku, jejíž bratr hrál hokej za Slavii a hrozilo mu, že bude muset z klubu odejít. A tak kmotr podsvětí začal v mezičase mezi byznysem, podvody, korupcí a násilím řešit kariéru jednoho mladého hokejisty ve vršovickém klubu ».

Odposlechy z Krakatice týkající se Slavie nedokazují žádnou korupci či špinavosti. Ukazují ovšem minimálně to, že se hráčskou sestavu extraligového klubu snaží už roky ovlivňovat nejrůznějšími způsoby nejrůznější lidé.

Sáňka promluvil

Vladimír Sáňka na archivním snímku.

Vladimír Sáňka na archivním snímku.

Už více než rok je zástupce Islámské nadace v Praze Vladimír Sáňka obviněn za vydání knihy o islámu, která se v západní Evropě běžně prodává. Tehdy ho zatklo komando v kuklách a se samopaly doma ve sprše, zásahovka vtrhla i do muslimského centra v době hlavní modlitby.

“Byl to samozřejmě šok a velká osobní újma. Bylo to kolem poledne, byl jsem ve sprše a ozvalo se zvonění. Manželka přiběhla vyděšená, že tam je policie. Řekl jsem jí, ať chvíli počkají, že hned vylezu. Ona ale vyděšeně přiběhla znovu, že říkají, že vylomí dveře. Tak jsem ještě mokrý vystartoval, otevřel dveře a dovnitř vpadlo komando ozbrojených policistů, někteří byli v kuklách. Jako první mi nasadili pouta a přečetli souhlas soudu s domovní prohlídkou. Uvnitř byli deset až dvanáct hodin, obrátili celý byt vzhůru nohama,” vzpomíná v rozhovoru pro Neovlivní.cz Sáňka.

Dosud o těchto událostech nechtěl mluvit, médiím se vyhýbal. Promluvit se rozhodl až nyní; deníku Neovlivní.cz poskytl interview, ve kterém zevrubně popsal nejen svůj případ », ale vylíčil i potíže stoupenců islámu v dnešní Evropě.

Nejvlivnější zákulisní hráči

Index vlivu zákulisních hráčů: Miloš Růžička

Pokračujeme v mapování, jak se proměnil vliv zákulisních hráčů v tuzemské politice. Zveřejnili jsme další jména aktuálního žebříčku TOP 10, který v interním bodování sestavuje deník Neovlivní.cz.

A – už jsme pod bednou vítězů. Jedničku odtajníme v následujícím týdnu.

Pomyslné stříbro bral Miloš Růžička »,  dlouholetý expert na PR, politický poradce a spolumajitel jedné z nejvlivnějších agentur v zemi – Bison & Rose. Je jedním z nejbližších spolupracovníků ministra Milana Chovance, skvělé kontakty má ovšem napříč politikou.

Třetí místo obsadil lobbista a sportovní funkcionář Miroslav Jansta ». Dlouholetá pravá ruka šéfů sociální demokracie, dnes i prezidenta Miloše Zemana. Za politické konexe inkasoval v hodnocení Neovlivní.cz 90% bodů.

Kdo skončil na nižších pozicích (4-10) se můžete podívat třeba ve článku zde ».

Děkujeme za pozornost a těším se příští týden!