Shrnuto za vás: Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 26. týdnu roku 2015.

Byl to týden, ve kterém se Miloš Zeman na základě předchozího slibu (ne)omluvil za očerňování Ferdinanda Peroutky. Jeho kancléř Vratislav Mynář (ne)předložil majetkové přiznání. A vládní koalice se po aféře “složky Andreje Babiše” rozhodla nevyrukovat s ožehavou novelou zákona o pojišťovnictví, kvůli níž si minulý týden Babiš a poslanec ČSSD Šincl vynadali do zrádců, korupčníků, hyen a estébáků.

Stalo se toho víc, ale vysvědčení se psalo jinde. Za prvé tedy ve školách. A pak v noci ze čtvrtka na pátek v Bruselu, kde šéfové států a vlád evropské osmadvacítky řešili, jak naložit s přílivem uprchlíků. Zástupcům zemí visegrádské čtyřky v čele s Českem a Slovenskem se během tvrdých jednání podařilo zablokovat povinné přerozdělení azylantů podle předem určených kvót. 60 tisíc lidských osudů zůstalo viset ve vzduchu. Dovolíme si místo rozborů připojit dva citáty:

“Pokud je toto vaše představa Evropy, tak si ji nechte. Buď tady je solidarita, nebo nás jen okrádáte o čas.” Matteo Renzi, italský premiér.

“Pro některé země bylo velmi těžké ukázat solidaritu. Pro budoucnost Evropy je to velký problém,” Charles Michel, belgický premiér.

Tolik k dění, kterému jsme se na Neovlivní.cz příliš nevěnovali.

Kdo jezdí za Savovem do Londýna

František Savov, podnikatel

Zjistili jsme ovšem, jaké kroky chystá stíhaný podnikatel František Savov, aby zabránil svému vyhoštění z Británie do České republiky.

Savov, který je obviněný kvůli podezření z daňových podvodů, tvrdí, že v Česku nemá zaručený spravedlivý proces kvůli svému byznysovému a lidskému sporu s vicepremiérem Andrejem Babišem. K soudu v Londýně, který má v brzké době o vydání rozhodnout, chce podle informací Neovlivní.cz povolat svědky z Čech, aby potvrdili, že Babiš vytváří v tuzemsku pro konkurenci nebezpečné prostředí.

Za Savovem do Londýna už přiletěl bývalý prezident Václav Klaus (podrobnosti o schůzce »). Do Londýna se vypravil i bývalý premiér Petr Nečas; jedna z cest se například uskutečnila 18. září loňského roku (více zde »). Savovův tým po něm chtěl pomoc se zmapováním Babišových bezpečnostních spojek. František Savov stál také o rady bývalé Nejvyšší státní zástupkyně a dnešní druhé ženy Energetického regulačního úřadu Renaty Vesecké ».

Mimochodem – informace z Neovlivní.cz o lidech, kteří do Londýna vyrazili, ponoukly Andreje Babiše k dalším výrokům, které poněkud popírají presumpci neviny. Čímž podnikateli nahrál na smeč ».

Babišovy bezpečnostní spojky

špion, sledování

Zajímá to Františka Savova. A zajímá to i nás: Kdo plní “složky” Andreje Babiše?

Pokud je v politice aktuálně někdo, kdo si v případě potřeby může nechat “proklepnout” v podstatě kohokoli, je to právě Andrej Babiš. Jednak díky svým zdrojům. Pro Babiše není problém financovat třeba měsíční sledování konkurenta, přičemž důkladně odvedená práce vyjde na cca milion korun měsíčně. Nadto si šéf hnutí ANO vybudoval za poslední roky obří síť bezpečnostních kontaktů. Někteří z bývalých policistů či špionů pro něj pracovali už v minulosti, další Babiš po vstupu do politiky sám rozmístil na klíčové posty.

O jaké lidi jde a kde působí? Sestavili jsme bezpečnostní mapu AB ».

Ještě dvě odbočky k Andreji Babišovi: Během týdne potvrdil Lukáš Wagenknecht, nyní již bývalý první náměstek ministra financí, že na úřadě definitivně končí. Deník Neovlivní.cz jako první informoval », že Wagenknechta, s nímž měl vyhrocené vztahy, Babiš odvolal. Sice mu nabídl, aby v úřadu zůstal jako politický náměstek, o to ale Wagenknecht nestál.

A – vůbec poprvé jsme mohli nahlédnout do myšlenek Babišova bratra Alexandera. Promluvil » o svém podnikání (v pojišťovnictví) i rodinných poměrech.

Peníze pro sport

Petr Hulinský, náměstek ministra školství, ČSSD

Skončil – alespoň pro tuto chvíli – několikatýdenní souboj o kontrolu nad státními miliardami na sport.

Podle informací Neovlivní.cz v něm zvítězil protřelý zákulisní hráč pražské politiky Petr Hulinský z ČSSD (podrobnosti o dění na ministerstvu školství zde »).

Nová ministryně školství Kateřina Valachová totiž jmenovala do funkce náměstka pro sport jeho pravou ruku Pavla Šulce, dosud vrchního ředitele sekce sportu a mládeže. Jde o klíčovou pozici. Úřad je z větší části jen “kurýrem” mandatorních výdajů na platy zaměstnanců ve školství, ale v případě sportu má ministryně téměř volnou ruku při rozdělování tří miliard korun: 2,4 miliardy korun jsou určené na reprezentaci či mládež, dalších 600 milionů na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně.

Průlomový verdikt

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu

Ústavní soud publikoval přelomový nález, kterým vyložil rozsah poslanecké imunity. Vyplývá z něj, že stíhání trojice bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy v kauze Nagyová nemělo být zastaveno. Ba naopak: Státní zástupci měli dostat příležitost postavit je před soud.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan exkluzivně pro Neovlivní.cz » uvedl, že si rozklad ústavních soudců nechá analyzovat s ohledem na to, zda je právně možné teď stíhání poslanců obnovit. “Nález Ústavního soudu dokládá, že jsme měli pravdu,” řekl Ivo Ištvan. Podle jeho slov je případ právně nesmírně složitý, a tak nelze nyní říct, zda bude možné poslance znovu stíhat.

Aféra ProMoPro

České předsednictví EU

Šest let od českého vedení EU se k rozsudku dopracovala aféra předražených zakázek za služby spojené s předsednictvím. Soud potrestal zástupce firem, které si účtovaly přemrštěné sumy. Hlavní aktér – majitel ProMoPro Jaroslav Veselý, dostal devítiletý trest a zákaz podnikání na 10 let. Někdejší vysoce postavené státní úředníky, kterým za zneužití pravomoci hrozil až desetiletý žalář, ovšem osvobodil.

Jak v závěrečné řeči připustil i sám státní zástupce, nikdo z nich nic neukradl. Jejich vina spočívala v tom, že nezarazili neúměrně rostoucí náklady summitu a propláceli i faktury, které v takové výši být nikdy proplaceny neměly.

Na Neovlivní.cz jste si k případu mohli přečíst analýzu », která rozebírá role jednotlivých aktérů včetně tehdejšího vicepremiéra pro EU Alexandra Vondry.

Infografika zákulisních hráčů

Autor: Newslab

Autor: Newslab

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči.

Deník Neovlivní.cz sestavil přehlednou grafiku zákulisního vlivu, v níž si můžete sami prostudovat, jak jsou jednotliví lobbisté a poradci navzájem provázáni ».

Patrné je, jak se po výměně politické reprezentace změnila i jména těchto hráčů. Šloufa, Dalíka či Nagyovou nahradila jména jako Pokorný, Růžička či Tvrdík. Právě ti vyšplhali v interním bodování Neovlivní.cz do na přední příčky žebříčku TOP 10 vlivných v zákulisí.

Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na další týden!