Šifra a dům hejtmana Zimoly. Píše utajené maily nebo ho chce někdo zničit?

Jihočeský hejtman Jiří Zimola má co vysvětlovat. Nejdřív dům za pět milionů u přehrady Lipno, který pro něj staví ekonomický ředitel českobudějovické nemocnice a kamarád Martin Bláha. A nově se objevilo anonymní video, které hejtmana viní, že prostřednictvím šifrované komunikace řeší s Bláhou veřejné zakázky. Zimola mluví o kampani, která jej má poškodit.

Základ příběhu, na který v den začátku volebního sjezdu ČSSD upozornil deník Blesk, má ale reálný základ. Jihočeský hejtman za ČSSD si nechal postavit dům od svého známého, podřízeného a náměstka českobudějovické nemocnice v jedné osobě – Martina Bláhy.

Udělal to ale tak, aby se nevědělo, že na Lipně v oblasti Slupečná staví právě hejtman. V katastru je vše psáno na Bláhu, který také pozemek původně koupil. Následně jej rozdělil na několik parcel a začal stavět čtyři domy, jeden Zimolův. S hejtmanem uzavřel smlouvu, kde je ustanovení o budoucí kupní smlouvě.

Jiří Zimola tvrdí, že dům řádně zaplatí. Část už údajně poslal, doklady k tomu ale neukázal. “Můžu doložit, že jsem odeslal ze svých úspor zálohu dva miliony, na zbytek si zřejmě budu muset vzít hypotéku. Na vše máme řádné doklady,” prohlásil na tiskové konferenci, kterou k případu sám svolal.

Kompro video na Zimolu umístil jeho autor na YouTube

Pochyby ale nerozptýlil. Předně není úplně jasné, proč by se nemělo vědět, že na Lipně staví hejtman za legálně vydělané peníze (pokud je vše v pořádku, jak tvrdí). Jeho zdůvodnění zní: “Pan Bláha přišel s projektem výstavby několika domů a nabídl nám to.” Jako majitel má být do katastru zapsaný po kolaudaci, dům na Lipně se také dosud neobjevil v Zimolově majetkovém přiznání. “Do této chvíle se tam logicky nemůže objevit, neboť nejsme vlastníky,” prohlásil hejtman.

Tři dny po vypuštění první zprávy o rekreačním domě se pak na youtube objevilo video s názvem Šifra hejtmana Zimoly. Externí odkaz na video zde.

Anonymní autor v něm tvrdí, že prolomil údajnou šifrovanou komunikaci mezi Zimolou a Bláhou. Jde o maily z letošního února, které mají nasvědčovat tomu, že se oba domlouvají na veřejných zakázkách kraje. A to těch, které se netýkají Bláhovy agendy, tedy nemocnic. Maily údajně obsahují také komunikaci o policejním vyšetřování pražské kauzy TSK, o chystaném nákupu kryptovaného telefonu a “všimném do prasátka”.

Autor videa na závěr připsal vzkaz: “Pro tento způsob zveřejnění jsme se rozhodli proto, že se již nechceme dívat na to, jak pan Zimola občanům jihočeského kraje lže do očí. Maily o informátorovi v řadách polici jen potvrzují naši obavu, že kdybychom se na policii obrátili, hejtman by možná o vyšetřování hned věděl a bylo by to zameteno pod koberec.”

Sám Jiří Zimola jakoukoli šifrovanou komunikaci s Bláhou popřel, maily označil za podvrh. Už nyní je ale zřejmé, že se vyšetřování nevyhne. Mimo jiné se na něj chystá Generální inspekce bezpečnostních sborů, která bude řešit, zda skutečně mohl vědět a věděl o chystané razii v TSK.