Signalgate: Kolik Goldbergů zná Donald Trump

Do chatovací skupiny, v níž spolupracovníci amerického prezidenta plánovali nálet na Húsíe v Jemenu, se dostal novinář Goldberg. Kolem Trumpa jsou ale další, možná zajímavější Goldbergové.

Je to jedna z největších záhad nejnovější aféry, kterou řeší administrativa Donalda Trumpa: Jak je možné, že spolupracovníci amerického prezidenta přizvali do důvěrné konverzace o vojenském útoku šéfredaktora magazínu The Atlantic Jeffreyho Goldberga.

Foto: Boumen Japet / Shutterstock.com

Americký viceprezident JD Vance, ministr obrany Pete Hegseth, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz a další lidé z Trumpovy administrativy řešili plány na březnový útok v Jemenu prostřednictvím šifrovací aplikace Signal. Tu si může zdarma stáhnout do telefonu a počítače každý. Komunikovat ale můžete jen s tím, kdo má aplikaci také staženou. A do chatu můžete přizvat jen toho, koho máte v kontaktech a současně už má aplikaci staženou.

Z dosavadních výroků aktérů příběhu je jasné, že tím, kdo novináře do aplikace a následně i do chatovací skupiny pozval (a ten přijal) byl poradce Waltz. Přiznávají to jak Goldberg, tak Waltz. Potíž ale je, že Waltz tvrdí, že s novinářem nikdy nemluvil, ani se nesetkali a on sám žurnalistu do chatu vědomě nepřidal.

„Konkrétně s ním jsem se nikdy nesetkal, nevím, nikdy jsem s ním nekomunikoval,“ řekl Waltz.

„Zdá se, že Goldbergovo číslo bylo přidáno mezi kontakty jedním ze zaměstnanců Trumpovy administrativy,“ uvedla televize Fox News, z níž pochází právě současný americký ministr obrany.

Situace, kdy se v chatu objeví někdo, koho nikdo nepřidal nebo ho neměl v kontaktech, přitom nemůže nastat. Trumpův poradce musel mít Goldbergovo číslo v telefonu uložené.

Jediné možné vysvětlení celé situace je, že Waltz chtěl původně zapojit do plánování útoku úplně jiného Goldberga. Jenže pod tímto jménem měl v telefonu uložené číslo na jmenovce-novináře.

Z analýzy Neovlivní.cz vyplývá, že Goldbergové, u nichž lze vysledovat linku k americkému prezidentovi, skutečně existují.

Jedním z nich je Richard Goldberg, bezpečnostní expert, který s Trumpem spolupracoval už během jeho prvního prezidentského mandátu. Tehdy pracoval pro Národní bezpečnostní radu a dnes je hlavním poradcem v Nadaci na obranu demokracie, která se zaměřuje na bezpečnost a zahraniční politiku.

Richard Goldberg Foto: FDD

V roli spolupracovníka Goldberg v minulosti připravil Donaldu Trumpovi program tvrdých sankcí proti Íránu. Byl hlavním republikánským vyjednavačem pro tři kola sankcí zaměřených na íránskou centrální banku, službu SWIFT a celé sektory íránské ekonomiky. Podle svého oficiálního životopisu prosazoval vojenskou pomoc klíčovým východoevropským spojencům a blokoval Pentagon ve sdílení utajovaných dat protiraketové obrany s Ruskem. Expertní rady poskytoval i v oblasti zbrojení či financování zahraničních vojenských operací.

„Bývalý zaměstnanec podvýboru Sněmovny pro prostředky pro státní a zahraniční operace a vůdce snah o rozšíření spolupráce USA v oblasti protiraketové obrany s Izraelem, hrál klíčovou roli v americkém financování programu Arrow-3, Iron Dome a rozmístění pokročilého radaru protiraketové obrany v Negevské poušti. Podílel se na zajištění vůbec prvního financování pro pronásledované křesťany v severním Iráku a vedl úsilí o reformu Organizace spojených národů a jejích souvisejících agentur,“ stojí v jeho životopise.

Nadace, pro kterou Goldberg nyní pracuje, před leteckým útokem USA proti hútíům v Jemenu zveřejnila text právě o těchto šíitských povstalcích a jejich napojení na Teherán.

Jen na okraj, na twitterovém účtu Richarda Goldberga o kauze Signalgate není ani slovo. Přitom právě jeho zapojení do chatovací skupiny, která řešila bombardování v Jemenu, by dávalo smysl.

S Donaldem Trumpem nicméně souvisí ještě jeden Goldberg. Jmenuje se Bill a je to profesionální wrestlingová hvězda.

Bill Goldberg Foto: FB BG

V roce 2010 se účastnil jako soutěžící tehdy populární Trumpově reality show The Apprentice. (Učedník). Soutěžící v něm předváděli své obchodní dovednosti, v různých formátech běžela show na NBC od roku 2004 do roku 2017. Prvních čtrnáct sezon byl hlavní postavou, která na konci rozhodovala, kdo dostane „padáka“, právě Donald Trump. Ten taky show produkoval.

Bill Goldberg byl jedním ze soutěžících a po letech zavzpomínal na svoji zkušenost s dnešním prezidentem USA. „Od prvního dne, kdy jsem dorazil, jsem se snažil dostat padáka. Byl to jeden z mých nejhorších zážitků,“ řekl v roce 2022 pro magazín Newsweek

Navzdory tomu, že pro chování Donalda Trumpa během show neměl slova pochopení, jasně dal tehdy najevo, že ani jeho rival Joe Biden nemá jeho sympatie. Označil jej za loutku.

Ještě před tím začaly z Goldbergova účtu na Twitteru chodit Trumpovi výhružky. Wrestler ale oznámil, že mu účet napadli hackeři a zprávy nepsal on. Obrátil se proto na tajnou službu s tím, že je připravený spolupracovat na dopadení hackerů.

Zdroj náhledové foto: Boumen Japet / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email