WHO: Nepřestávejte trasovat. Ať mlčí, vzkázal jí Babiš

Česká pobočka světové zdravotnické organizace WHO považuje aktuální situaci s covid-19 v České republice za znepokojivou. A výslovně uvádí, že bez trasování a testování není možné nákazu zvládat. Tým Andreje Babiše přitom oznámil, že přestane trasovat méně vážné případy, protože to kapacitně nezvládá.


Varování od WHO přichází v době, kdy se čísla o nákaze v zemi stále zhoršují. Ještě nikdy v éře koronaviru nebyla Česká republika v rámci Evropské unie na tom tak špatně jako v posledních dnech. Popsali jsme ZDE.

“Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde. Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud jí potřebují. Tato opatření přerušují řetězce přenosu covid-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi,” píše česká pobočka WHO ve svém pondělním příspěvku na svých facebookových stránkách.

Přehled z víkendových dat. Zdroj: Neovlivni.cz

WHO tak reagovala na výroky zástupců týmu Andreje Babiše, kteří právě včera oznámili, že nezvládají trasovat, a tak změní přístup.

“Musí se přehodnotit systém trasování nesymptomatických lidí. Musí se také upravit metodika, zda je opravdu nutné obvolávat všechny druhé nebo třetí kontakty nakaženého,” řekl České televizi člen řídícího týmu Chytré karantény Petr Šnajdárek.

Naproti tomu WHO ve svém otevřeném varování výslovně píše: “Krajská hygienická stanice v Praze tvrdí, že již dosáhla své kapacity pro trasování a že až 30 % kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných. Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit. Zaměstnanci a zaměstnankyně krajských hygienických stanic jsou skutečnými hrdiny této pandemie a neodkladně potřebují výraznou pomoc.”

Světová zdravotnická organizace přitom nevidí situaci v České republice nijak růžově a očekává další nárůst případů: “Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy. Mnoho evropských zemí nyní očekává zhoršení situace. Mezi 55 stranami dohody o Mezinárodních zdravotních předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo v čtrnáctidenním výskytu covid-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období.”

Navzdory oficiální vládní propagandě také upozorňuje na rostoucí počet pacientů ve velmi vážném stavu. Uklidňuje ale, že zatím nemocnice mají dostatečnou kapacitu. ” Počet hospitalizovaných pacientů a také těch, ve velmi vážném stavu, kteří musí být připojeni na respirátor nebo mimotělní dýchání, vzrostl ze 125 na 214, respektive z 31 na 53 v posledních čtrnácti dnech. Navzdory těmto číslům a skutečnosti, že ještě v následujících dnech a týdnech, dojde k nárůst, české nemocnice mají stále dostatečnou kapacitu, aby byly schopné poskytovat odpovídající péči.”

Reakce premiéra Andreje Babiše přišla obratem. WHO vzkázal, ať mlčí. “Čtu, co teď vydala WHO.  Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,” napsal na Twitteru.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

 


Štítky: , , ,