Vládní skluz v očkování: Nikdo na tom nepracoval

Babišova vláda chrlí jeden problematický zákaz za druhým, klíčovou strategii očkování proti kovidu ale začala chystat na poslední chvíli

Nejprve zákaz prodeje kafe v kelímku, nejnověji otevřené obchody, v nichž si ale lidé nesmí nakoupit. Kabinet Andreje Babiše začal vydávat zákazy, kterými chce omezit šíření nákazy, ale fakticky jimi podkopává důvěru veřejnosti ve schválená opatření.

Klíčový krok – přípravu společnosti a zdravotnického systému na očkování proti nákaze covid – ale vláda podle zjištění Neovlivní.cz zanedbala.


Ilustrace: Shutterstock

Velká Británie už má první očkované obyvatele. Švédsko v těchto dnech hlásí, že první vakcíny do země dorazí na Štědrý den a hned poté začne očkování. Rovněž sousední Německo počítá s vakcinací obyvatel ještě do konce roku. V zemi se rozjela obří operace, během níž se na očkovací centra mění letiště, sportovní haly či výstaviště.

A Česko? Obecnou strategii, která ale neobsahuje detailní jízdní řád očkování, vláda schválila teprve minulý týden. A i samotní členové vládního kabinetu se podle informací Neovlivní.cz dožadovali přesnějšího itineráře celé akce marně.

“Ptali se na to ministra zdravotnictví a odpověď byla, že do Vánoc jí dá ministrům k dispozici,” uvedl zdroj obeznámený s průběhem vládního zasedání.

To, že v Česku vlastně připraveno není nic, dokumentuje i fakt, že si stát najal poradce z Ernst & Young, aby vládě poradili, jak se s celou operací vypořádat. Svojí analýzu mají předložit do konce roku.

Je tedy jasné, že dřív než na přelomu ledna a února se s očkováním v České republice nezačne. Proč nejsme připraveni?

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Nikdo nespěchal mimo jiné proto, že pro začátek dorazí jen velmi malé množství z celkově závazně objednaných 5,5 milionů dávek. Konkrétně 9 750 dávek. Další miliony jsou pak přislíbeny nezávazně.

Vláda ale trvá na tom, že všechno běží podle plánu. Jak prohlásil vicepremiér Karel Havlíček, očkování si vzal na starost přímo premiér. “Je připravený tým, který bude koordinován premiérem Babišem…Připravuje se vše a vše bude stíháno tak, jak budou chodit jednotlivé vakcíny,” řekl Havlíček.

Poněkud jiný pohled nabídl Pavel Řehák, muž, který zjara namodeloval vývoj epidemie a na základě jehož excelové tabulky se vláda řídila.

Nyní Řehák uvedl pro SeznamZprávy: “Když se podívám na první draft, jak chce stát očkovat populaci, přijde asi 40 procent dávek, které jsou dnes objednané, v červenci příštího roku a později. Otázka tedy je, zda máme objednáno dost vakcín a zda dostatečně rychle”

Kvůli pomalému tempu příprav už byl dokonce i za Babišem. Jak Řehák dodal, Andrej Babiš podle něj “situaci kolem očkování dobře vnímá”.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email