Školení Smart Cities: Přes tři tisíce za hodinu z veřejných peněz

Praha 5 se rozhodla proškolit své úředníky v agendě Chytrých měst. Z dotací je městská část připravena za to zaplatit 1,3 milionu. V přepočtu to vychází na více než tři tisíce korun za hodinu z veřejných peněz.

“Cílem tohoto školení je představit koncept Smart City s jeho charakteristickými rysy.”

Těmito slovy zdůvodňuje Praha 5, proč je třeba z veřejných peněz utratit přes jeden a čtvrt milionu korun. Peníze jdou z dotace operačního programu Zaměstnanost. Výsledkem mají být úředníci městské části, kteří budou vědět, co to je Smart City, tedy chytré město.

Městská část už vypsala veřejnou zakázku, v níž chce během léta vybrat školitele. V přepočtu vychází podle parametrů zakázky hodinová sazba pro lektory na více než tři tisíce korun včetně DPH.

Eva Vorlíčková, jedna z mála komunálních politiků se znalostí IT a agendy Smart City, upozorňuje, že je cena nadhodnocená.

“Zakázka je nehorázné plýtvání veřejnými prostředky, hodinová sazba více než tři tisíce na hodinu je neuvěřitelně nadhodnocená. Lidé by se měli o projekty Smart City zajímat, protože bohužel v současném vedení jak hlavního města Prahy, tak i městských částí je Smart City pouze a jenom penězovod. Výsledky jsou vynaloženým částkám naprosto neadekvátní,” říká Vorlíčková.

Jen pro srovnání: hodinová sazba dobrého advokáta se specializací na trestní právo je kolem 1500 korun za hodinu. Hodinovou sazbu tři tisíce uvádějí například renomovaná architektonická studia pro hlavního architekta na projektech.

Návrh předkládal radní Jan Trojánek z ANO. A s výší hodinové sazby problém nemá.

Vítěznou školitelskou firmu hodlají radní vybrat během léta. Školení by se pak měla rozjet už od podzimu.

 

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.