Školy chtěly samy koupit testy pro maturanty. Plaga jim to zakázal

Výjimky nejsou možné, dozvěděl se ředitel gymnázia Karla Sladkovského

Stát není schopen rozjet testování, aby se žáci mohli vrátit do školních lavic. Snahy ředitelů škol, kteří se pokoušejí spustit testování sami a pomoci tak návratu do škol alespoň maturantům, ministerstvo školství zhatilo.

“Zavolal jsem na infolinku ministerstva školství určenou ředitelům škol s dotazem, zda by maturanti mohli do škol, pokud bychom si testy nakoupili sami. Bylo mi sděleno, že žádné výjimky nejsou možné,” uvedl ředitel pražského gymnázia Karla Sladkovského Tomáš Hušek.

Testování prvňáčků v Praze 3 Foto: Praha 3

O testování žáků přitom vláda mluví od podzimu loňského roku. Fakticky pro to ale neudělala nic.

A když nyní konečně vybrala dodavatele testů, ukazuje se, že vítězná firma nabídla o 40 milionů dražší cenu a nadto panují pochybnosti, kdo vlastně za společností stojí. Zakládali ji totiž lidé, kteří jsou podezřelí ze zapojení do mezinárodního praní špinavých peněz.

“Nás nezajímá, kdo co ve vládě zpackal za výběrové řízení, kterým podmiňují návrat maturantů do škol. Ministerstvu školství zjevně nejde o podstatu – tedy, zda je žák testovaný a může jít konečně do školy, ale o to, až si to vyříkají na vládě a něco nám sami nakoupí a dovezou. Je to absurdní situace,” dodal ředitel Hušek.

To, že školy by zvládly obstarat si testy samy, případně s pomocí krajů coby zřizovatelů, ukazuje například Praha 3.

“Pod taktovkou Prahy 3, ZŠ Chmelnice a společnosti aiomica proběhl test prvňáků na Covid-19. Cílem bylo prověřit, jak je takové testování přímo ve školních lavicích uskutečnitelné. A je! Souhlas k testování jsme dostali od 18 z 20 rodičů. Celá akce je uskutečnitelná do 20 minut. Testování probíhalo metodou “ze slin”, tedy bez nepříjemného nabírání z nosu či krku. Výrobcem testů je firma z Brna,” napsali zástupci Prahy 3 na facebookové stránky městské části.

Školy mají přitom zájem především o testy českých firem. Naopak vládní představitelé preferují dodavatele z Číny.


ČTĚTE TAKÉ: Testy do škol: Podezření z praní špinavých peněz


Kdy reálně školy testy dostanou, to není vůbec jasné. Vládní kabinet dnes jedná o výše popsané podezřelé zakázce. Andrej Babiš prohlásil, že ji chce zrušit. To by znamenalo další odklad.

Školy navíc do dnešního dne ani neviděly manuál, jak bude testování probíhat. Zda se děti otestují doma nebo až ve škole. Manuál má dodat ministerstvo školství.

“Doteď nám ho nedali, prý se čeká na jednání s distributorem. Co s tím má distributor společného nevíme, ale neuděláme s tím nic,” dodal ředitel gymnázia Hušek.

Zdroj náhledové foto: Facebook Praha 3

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email