Skončil uznávaný šéf léčebny. Stála za tím Protopopová

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek ráno nečekaně odvolal ředitele psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. Ministr tvrdí, že ředitel nebyl dostatečně aktivní při reformě psychiatrické péče. Kolegové ředitele Maška to ale odmítají. A tvrdí, že v jeho odvolání má prsty Dita Protopopová. Spolupracovnice premiéra a lékařka jeho syna, která odsouhlasila pobyt Andreje Babiše mladšího na okupovaném Krymu za asistence svého ruského manžela. Protopopová dříve pracovala právě v havlíčkobrodské léčebně.

Bleskové odvolání ředitele, který havlíčkobrodskou léčebnu vedl čtrnáct let, ministerstvo zdravotnictví obratem vyvěsilo na webové stránky úřadu. “Ministr zdravotnictví odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. Důvodem byla především nespokojenost s aktivitou nemocnice při realizaci reformních kroků v oblasti péče o duševní zdraví. Rozhodnutí ministra je v souladu s postojem Psychiatrické společnosti ČLS JEP k probíhající reformě psychiatrické péče. Odvolání je účinné ke dni 16. února 2020,” stojí v oznámení.

K tomuto tématu:

Repro: Facebook Andreje Babiše

» Lékařka Protopopová,které premiér svěřil syna, povýšila
» Jak policie vyšetřovala email Babišova syna
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

Pracovníci havlíčkobrodské psychiatrie a spolupracovníci odvolaného ředitele nicméně oficiální důvody zpochybňují. Ředitel Mašek podle nich práci ministerstva nesabotoval a proti reformě jako takové se rozhodně nestavěl.

Klíčovou roli podle nich sehrála v odvolání ředitele Maška Dita Protopopová, vládní tajemnice národní rady pro duševní zdraví.

A také spolupracovnice premiéra Andreje Babiše, který ji svěřil svého syna a ona jej coby lékařka nechala v doprovodu svého ruského manžela (řidiče Agrofertu) odvézt na okupovaný Krym. Protopopová v minulosti pracovala právě v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně. A to v době, kdy tam byl jako pacient Andrej Babiš mladší.

“Pravý důvod odvolání ředitele Maška je politický. Opakovaně vzdoroval nařízením z ministerstva, která považoval, stejně jako my, za hloupá, jindy až účelová. Odmítal slepě papouškovat názory pana Adama Vojtěcha, nenechal se ovlivnit paní Ditou Prototopovou. Tato paní se v minulosti mockrát snažila léčebnu různě “ovlivnit” pomocí velmi nedemokratických postupů,” uvedl jeden ze spolupracovníků odvolaného ředitele.

Personál havlíčkobrodské psychiatrické léčebny řeší, co dál. Ve hře jsou podle zjištění Neovlivní.cz výpovědi primářů.

Aktualizováno 9:15: Za odvolaného ředitele Maška se postavilo kompletně celé vedení léčebny, primáři i vrchní sestra. Potvrdil to Maškův statutární zástupce Jiří Konrád, který nyní léčebnu řídí.

“Rozhodnutí o podpoře bylo jednomyslné. S důvody odvolání ředitele nesouhlasíme. Připravujeme otevřený dopis ministrovi Vojtěchovi, odpoledne k tomu bude další jednání,” uvedl Konrád, který pro redakci Neovlivní.cz potvrdil i roli Protopopové.

Sama Protopopová se zatím k informacím o své účasti v odvolání ředitele nevyjádřila. Podle neoficiálních informací to přitom byla právě ona, kdo fakticky řediteli Maškovi sdělil, že skočil. “Byl tam ministr a ona,” uvedl zdroj obeznámený s průběhem pátečního odvolání.

Ministr Adam Vojtěch ale trvá na tom, že ředitel Mašek selhal. „Z mého pohledu je nutné, aby se ministerstvem přímo řízené psychiatrické nemocnice skutečně aktivně zapojovaly do reformních procesů. Je nutné společně hledat cesty, jak modernizovat péči o naše pacienty v oblasti duševního zdraví, a v této oblasti od nemocnic očekáváme velmi aktivní přístup. K tomu však v případě pana ředitele nedocházelo,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Reforma psychiatrické péče v Česku je spojena především s vizí útlumu psychiatrických nemocnic a převedení pacientů do jiného typu péče. Část pacientů by měla být v domácí péči, část by měla být umístěna v nových centrech duševního zdraví. Budovy a pozemky dosavadních léčeben, rozesetých po celé republice, by měly být z části rozprodány. Často jde o velmi lukrativní budovy.

Reformu má od začátku v gesci právě Dita Protopopová. Loni dokonce povýšila. Vláda Andreje Babiše z ní udělala tajemnici vládní rady pro duševní zdraví. „O reformu psychiatrie jsem se zajímala dlouho, protože jako psychiatr cítím nedostatky současného systému péče o duševně nemocné,“ zdůvodnila své angažmá již dříve Dita Protopopová.

Lékařka se dočkala povýšení i přesto, že policie dosud pobyt Andreje Babiše mladšího na okupovaném Krymu neobjasnila a stále jej vyšetřuje. Premiérův syn tvrdí, že jej tam řidič jeho otce Petr Protopopov zavezl proti jeho vůli a po dohodě s manželkou Protopopovou. Manželé tuto verzi odmítají a trvají na tom, že junior vyrazil na Rusy okupované území zcela dobrovolně.