Skrytý vládní boj o ČEPS: Analýza nic nenašla, přesto ředitel padl

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek prohrál vleklou bitvu o šéfa státní společnosti ČEPS, správce přenosové soustavy s dvacetimiliardovým obratem a stamiliony nastřádaného zisku. Dozorčí rada odvolala ředitele firmy Vladimíra Tošovského. Mládek si ovšem vliv nad firmou udržel, když do představenstva nově prosadil “svého” člověka.

Na odchod Tošovského z čela ČEPS tlačil premiér Bohuslav Sobotka a lidé z jeho okolí, upozornil už před časem deník Neovlivní.cz. Obsazení postů ve státních firmách včetně ČEPS bylo také jedním ze sporných bodů, kvůli nimž chtěl premiér svého stranického kolegu a ministra průmyslu z vlády vystrnadit.

Lidové noviny následně popsaly zákulisí přetlačované o ČEPS těmito slovy: “Skoro nikdo ji nezná…(ale) státní společnost ČEPS, tedy správce přenosové soustavy, je gigantem se skoro dvacetimiliardovým obratem a díky obřím volným penězům také předmětem zájmu různých lobbistů.”

Může vás zajímat:

» Index vlivu ve vládě: Mládek je č. 16
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci kvůli firmám, ten to odmítl
» Babišův byznys sponzorují státní firmy včetně ČEPS

Oficiální důvody Tošovského odvolání nebyly zveřejněny. Neovlivní.cz nicméně získal informace, podle nichž byla proti Tošovskému vypracovaná analýza, která měla dokládat, že ČEPS pod jeho vedením šel ve veřejných zakázkách na ruku některým vybraným společnostem.

Paradoxně, ani tato analýza nepřinesla důkazy o žádném případu nezákonného jednání či pochybení, za něž by nesl osobní odpovědnost Tošovský. Přesto ředitel další tlak již neustál.

Ministr Mládek k odchodu Tošovského pouze podotkl: “Vladimír Tošovský odvedl kus práce, nicméně společnost ČEPS potřebuje nový přístup k řízení.”

Ve funkci ředitele vystřídá Jan Kalina, dlouholetý manažer společnosti ČEZ. Loni na podzim ho právě Sobotkovi lidé prosadili do dozorčí rady ČEPS.

Mládek podle zjištění Neovlivní.cz ovšem neprohrál zcela. Určitý vliv ve firmě si udržel.

Nově totiž do představenstva nechal jmenovat Karla Pícla, který dosud reprezentoval v dozorčí radě společnosti ČEPS její zaměstnance. Jde o letitého manažera firmy s respektem a silnými vazbami uvnitř firmy, bez jeho podpory nový ředitel Kalina – minimálně v počátcích – reálně mnoho neprosadí.

Protlačení Pícla bylo součástí zákulisní dohody o přerozdělení vlivu. Jeho nominace byla podmínkou, aby Mládek vůbec souhlasil s odchodem ředitele Tošovského.