Šlachta dostane 60 milionů. A cílí na komunální volby

Do sněmovny se sice nedostal, státní příspěvek za volby mu ale pokryje dluhy a ještě mu zbyde.

“Chybělo málo,” hodnotí volební výsledek Přísahy její lídr Robert Šlachta. Jeho hnutí zůstalo těsně za dveřmi sněmovny s výsledkem 4,68 % hlasů.


Foto: hnutí Přísaha/Radka Benešová

Kdysi nejznámější policajt ale přesto zoufat nemusí. Volební zisk mu přinesl státní příspěvek celkem 62,8 milion korun. Jak říká Šlachta, je to pro něj osobně i pro kolegy záchrana. “Zadlužil jsem se, kolegové taky, takže z toho poplatíme dluhy.”

Jak velké dluhy za kampaní Přísahy zůstaly, to zatím Šlachta říct nechce. “Nemáme to ještě spočítané.”

Každopádně počítá s tím, že mu zbyde na provoz partaje pro další čtyři roky a z veřejného života se nestahuje. “Nedělal jsem to proto, abych si přišel na peníze. Ta částka je fajn, poplatíme dluhy a jedeme dál. Bylo by nefér i vůči voličům to zabalit. Teď se chceme soustředit na komunál,” dodal Šlachta.

Přísaha šla do voleb od začátku s nálepkou Babišova satelitu, které se až do konce nezbavila. Robert Šlachta se totiž prakticky po celou kampaň odmítal vyjádřit, zda je pro něj Andrej Babiš přijatelný partner pro případnou společnou vládu. “A pak když jsem to ve finále udělal, ukazuje se, že nám voliči utekli právě k Babišovi,” dodává dnes poněkud rozmrzele.

Šlachtově spolku objektivně ubližovaly i televizní debaty. Pokud do nich nešel on sám, většina jeho stranických kolegů dosahovala v debatách legendárních kvalit dosluhujícího poslance Miloslava Roznera.

A proti hnutí ANO se Robert Šlachta vymezil až těsně před volbami, kdy naskočil na informace, že se v zákulisí chystá vydání diskreditační knihy proti němu. Kdo ji objednal a zda vůbec vyjde, to dodnes není jasné. Každopádně na pultech se dosud neobjevila.

“Říkal jsem to. Mají strach. A proto se spojili. S jediným cílem ZLIKVIDOVAT ŠLACHTU A TAKY NAŠI PŘÍSAHU! Kdo všichni? ANO. SPD. ČSSD. A taky mafiáni vylézající ze STOKY.”  Tak reagoval Šlachta na sociálních sítích

Na mimořádné tiskové konferenci pak dodal “Říkám jednoznačně, že tato knížka má ovlivnit volby a pozici Přísahy. Svolal jsem vás a svolal jsem také výkonnou radu Přísahy, konzultoval jsem to i s jednotlivými předsedy krajských organizací. A chtěl bych vám říct jedno. Hnutí Přísaha vylučuje spolupráci s lidmi, kteří stojí za snahou o likvidaci Šlachty a likvidaci Přísahy.”


ČTĚTE TAKÉ: Robert Šlachta. Skutečný příběh


Šlachta ovšem nemluvil o tom, co se odehrávalo v politickém zákulisí v minulých týdnech. Klesající preference Přísahy jej vedly ke změně kursu, nově se chtěl víc vymezit zejména proti hnutí ANO. Jenže se to dozvěděl Andrej Babiš, který – jak už jsme popsali v Letním speciálu Neovlivní.cz – má zpravidla velmi přesné informace zevnitř Šlachtovy partaje.

A tentokrát se k premiérovi dostaly Šlachtovy plány ve verzi, že se bývalý šéf protimafiánského útvaru chystá proti němu použít diskreditující informace.

“Šéf zjistil, že Šlachta mluví o nějakém kompru. Tak mu jasně vzkázal, že to udělá jen jednou,” popsal výměnu mezi lídry hnutí ANO a Přísahy jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Doposud přitom oba muži souznili. Šlachta navíc vytrvale odmítal odpovědět na otázku, jestli by pro něj byla přijatelná vláda s Babišem. V tištěném Letním speciálu jsme navíc poprvé doložili, že klíčovou roli ve Šlachtově týmu hrají lidé, kteří v minulosti pracovali v kampaních právě pro hnutí ANO.

Ještě v létě navíc existoval plán na společné vládnutí ANO a Přísahy, s nímž pracovali právě v týmu Andreje Babiše. Začali s tím poté, co první průzkumy ukázaly, že Šlachtovy šance na vstup do sněmovny nejsou zcela beznadějné. A Andrej Babiš bude spojence potřebovat.

„Šéf už se Šlachtovi dokonce ozval. Aby nevedli kampaň proti sobě a hlavně aby to nebyla špinavá kampaň. Jestli se nakonec po volbách dohodnou, to bude záležet na tom, jestli se Šlachta dostane do sněmovny. Šéf je připravený s ním o koalici jednat,“ citovali jsme tehdy dalšího ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Robert Šlachta ale tehdy popřel, že by byl s lídrem hnutí ANO v jakémkoli kontaktu. „Myslíte, že by mi Babiš zavolal? To určitě. Neozval se mi a já bych ani teď nevyjednával. S nikým bych nevyjednával,“ prohlásil Šlachta.

Zdroj náhledové foto: hnutí Přísaha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email