Nejstarší fotbalový klub, českou Slavii, koupili Číňané

V českém fotbale “vybuchla bomba”. Nejstarší český fotbalový klub Slavii Praha dnes koupila mocná čínská společnost CEFC China Energy Company Limited. Vlastnit má 60 procent klubu. Zbylých 40 procent připadlo miliardáři a spolumajiteli letecké společnosti Travel Service Jiřímu Šimáněmu. CEFC má se slavným klubem velké plány.

Zástupci čínské společnosti CEFC oznamují v Číně, že koupili 60% podíl ve Slavii. Na snímku fotbalista Nedvěd a šéf FAČR Pelta.

Zástupci čínské společnosti CEFC oznamují v Číně, že koupili 60% podíl ve Slavii. Na snímku fotbalista Nedvěd a šéf FAČR Pelta.

Informaci potvrdil deníku Neovlivní.cz prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Slavii dosud vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Ten jí před lety koupil těsně před krachem, ale nikdy se mu nepovedlo dostat klub z krize. Naopak – dovedl jej až na pokraj insolvence. Nyní tedy ze Slavie definitivně odchází.

Společnost CEFC China Energy Company Limited přivedl ke Slavii někdejší ministr obrany, dnes prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík. Ten je velkým fanouškem Slavie.

Transakce je pikantní v tom, že CEFC vlastní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group. A ta pro změnu ovládá největšího rivala Slavie – pražskou Spartu.

Manažer Sparty a J&T Daniel Křetínský se původně snažil získat čínské investory právě pro letenský klub. Nakonec ale vstupují do konkurenční Slavie. Vlastnictví obou klubů ale bude striktně odděleno. Číňané se chtějí díky spojení s fotbalem etablovat na evropském kontinentu.

Zpráva přichází v době, kdy je prezident Miloš Zeman s fotbalovými bossy na návštěvě Číny. Doprovodil je šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, i legendární český fotbalista Pavel Nedvěd. Ten je dnes zřejmě nejznámějším Čechem v Číně, která prožívá pod záštitou komunistické strany a prezidenta Si Ťin-pchinga fotbalový boom. Nedvěd by mohl v Šanghaji otevřít vlastní fotbalovou školu.

Společnost CEFC v tiskové zprávě o koupi Slavie uvedla, že má zájem být i partnerem české fotbalové reprezenatace.

SK Slavia Praha

Dokument:
Tisková zpráva o prodeji Slavie čínské společnosti »