Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta tvrdí, že při olomoucké razii nešlo o solární elektrárny. Minimálně v případě Ivana Langera to ale není tak úplně pravda. Politik sice v příběhu ovlivňování kauz obviněný nebyl, při jeho domovní prohlídce však podle zjištění Neovlivní.cz šli detektivové právě po věcech spojených s fotovoltaickým byznysem.

Zaměřte se na osoby jménem Daniel Beneš či Martin Shenar, hledejte věci spojené s firmami firem Amun.Re, MAPRO či ČEZ, napsala ostravská soudkyně Jana Bochňáková v dokumentu, kterým 6. října povolila policistům prohledat Langerovy byty v Praze a v Olomouci.

Výše jmenované postavy a firmy figurují právě v případu fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně, v němž policie prověřuje informace, podle nichž byla v rámci projektu fiktivním navýšením ceny poškozena polostátní společnost ČEZ, která solární park koupila. A policie má podezření, že část peněz pak putovala do advokátní kanceláře, v níž pracuje Ivan Langer.

“Dosavadní poznatky získané šetřením policejních orgánů dostatečně odůvodňují předpoklad, že se ve shora citovaných prostorách nacházejí věci důležité pro trestní řízení, (…) zejména k trestní věci týkající se výstavby fotovoltaické elektrárny, která je vedena u policejního orgánu PČR ÚOOZ expozitura Brno,” napsala soudkyně Bochňáková, která umožnila policistům prohledat Langerův byt.

Podezření ze systematického ovlivňování kriminálních případů na Olomoucku i solární byznys vyšetřuje stejný útvar: protimafiánský Roberta Šlachty. A osoba bývalého ministra vnitra Ivana Langera se jim objevila v obou případech. V soláru ale policie dosud neměla dost důkazů, aby mohla před soud s příkazem k domovní prohlídce.

Hlavní zjištění k razii:

» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Kauzy v Olomouci se měly ohýbat nejméně pět let
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Šéf kriminálky Pospíšek skončil. Jaká je jeho role v příběhu?

O Ivanu Langerovi:

» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

Z dosavadního průběhu obou kauz tedy vyplývá, že nyní využila Langerových kontaktů na podezřelé olomoucké policisty a zejména jeho úzkou vazbu na ústřední postavu Ivana Kyselého, a získala tak možnost provést u něj domovní prohlídku. A v ní šla právě po soláru.

Napomohli tomu osobně i Ivan Kyselý a faktický vládce olomoucké policie Karel Kadlec. V odposlouchávaných hovorech totiž podle informací Neovlivní.cz vedli debaty právě o solárních elektrárnách a roli Ivana Langera v nich. Jako například 22. června 2015 v motelu Janiš.

“Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (…) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” napsali kriminalisté v jednom z vyhodnocení odposlechů.

Kyselý pak podle odposlechu vysvětloval Kadlecovi finanční toky v případu. “V rámci  této schůzky dále hovoří o svém konspirativním chování, o tom, že je zájem na nich a na MUDr. Ivanu Langerovi a kdyby potřeboval pomoc, je třeba Langerovi pomoci. Kadlec s tím souhlasí a vyjadřuje se, že Langer to neřekne narovinu,” doplnili policisté do dokumentu.

Ivan Langer i advokátní kancelář, v níž působí, již dříve – když na případ Ševětína upozornila Jana Klímová v týdeníku Respekt -, jakoukoli nelegální roli v příběhu popřeli. Po svém zatčení už pak Langer případ solární elektrárny nekomentoval. Na sms zprávu zaslanou redakcí Neovlivní.cz, v níž byly položeny otázky k fotovoltaice, nereagoval.

Jeho právní zástupce Tomáš Sokol zase pouze uvedl, že jeho klient nebyl z ničeho obviněný. “Není co komentovat, míč je na straně policie,” uvedl Sokol.

Každopádně to pro Ivana Langera není zvlášť výhodná pozice: jeho obchodní partner Kyselý, který na odposleších mluví o politikově roli v Ševětíně, je nyní ve vazbě. Zopakuje své věty z odposlechnutých rozhovorů i do policejního protokolu?