Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je nahradil?

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.

Někteří svého vlivu na politiky využívají jen pro vlastní byznys. Jiní mají i vize a prosazují ideové cíle. Stáli po boku zatím každého premiéra posledních patnácti let.

(FOTO: Neo)

Miroslav Šlouf zavřel i svoji kancelář (FOTO: Neo)

Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka a Petr Nečas Janu Nagyovou. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Opláceli ji různě. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem, mluvili do složení vlád.

Všichni tři ze scény definitivně vymizeli. Stejně jako řada dalších, kteří poslední roky působili ve stínu dalších politiků. Jedna éra s příchodem hnutí ANO na politickou scénu a útlumem pravicových stran zkrátka skončila.

Pro přesnost: skončila garnitura zákulisních hráčů posledních let. Lobbisté jako takoví jsou věční. Jak v rozhovoru pro Neovlivní.cz říká jeden z posledních velkých hráčů politického a byznysového zákulisí Miroslav Jansa: “Všechno je postavené na lobbismu, jen to nechce nikdo přiznat veřejně. Přitom musíme to, co je přirozené, nazývat přirozeně, a nehledat různá odůvodnění všech blbostí.”

Kdo staré tváře nahradil, ukazuje aktuální žebříček zákulisního vlivu, který v interním bodování hodnotil deník Neovlivní.cz.

Neobjevují se v něm lidé jako Radmila Kleslová či Jaroslav Faltýnek, oba v minulosti úspěšní zákulisní hráči, nadto s významným vlivem na vicepremiéra a ministra financí za ANO Andreje Babiše. Nyní ale oba zastávají klíčové stranické a tedy viditelné funkce, což je ze zařazení do tohoto žebříčku diskvalifikovalo.

Ze stejného důvodu se nenominoval ani místopředseda lidovců Jan Bartošek, který rovněž platí za zdatného hráče v zákulisí.

Chybí ale i Richard Háva, letitý spojenec neformálního lídra TOP 09 Miroslava Kalouska. A to čistě proto, že TOP 09 nyní není u moci a Háva navíc svůj zbrojařský byznys do značné míry předal synovi. A do TOP 10 se letos nedostal ani Michal Voráček, jehož chvíle díky znalosti a kontaktům v mediálním byznyse přicházejí v období jakýchkoli voleb: sněmovních i prezidentských.

Do ústraní se stáhla i další někdejší esa, jakým bývali třeba lobbista s unikátním postavením v elektrárenském gigantu ČEZ Vladimír Johanes, Klausův přítel Milan Velek či poslední šéf SSM Martin Ulčák. (O Romanovi Janouškovi – toho času ve věznici – nemluvě.)

Ty všechny v žebříčku Neovlivní.cz nenajdete. Kdo se naopak v TOP 10 zákulisního vlivu umístil?

Číslo 10 najdete ZDE