Babišův bratr jde k soudu, hrozí mu vězení

Bratra Andreje Babiše Alexandera čekají na Slovensku vážné potíže s justicí. V září začne v Bratislavě soud, v němž podle slovenského týdeníku Plus 7 dní bude mladší sourozenec českého vicepremiéra čelit obžalobě kvůli podezření z milionového podvodu.

Příběh má pikantní příchuť díky tomu, že poškozeným má být v tomto případě společnost ČEZ Slovakia. Tedy dcera polostátního elektrárenského gigantu ČEZ, který nyní spadá pod resort Andreje Babiše.

Pro Neovlivní.cz informaci obecně potvrdil mluvčí bratislavské prokuratury Michal Šúrek. “Podali jsme obžalobu v případě, kde byla poškozena společnost ČEZ Slovakia. Obžaloba byla podána na Alexandera B. a na Karola F,” řekl Šúrek.

Podle časopisu Plus 7 dní jde v kauze o údajný čtyři roky starý podvod ve výši 200 tisíc eur. Babiš se má zodpovídat jako zástupce společnosti CTHS z Nitry, která v roce 2011 převzala majoritu v podniku na výrobu skla Slovglass Poltár. Při restrukturalizaci pak firma CTHS získala pohledávku, za kterou nezaplatila a prodala dál.

“Jako zástupci společnosti CTHS uzavřeli s poškozeným, firmou ČEZ Slovensko, smlouvu o postoupení pohledávky Slovglass Poltár ve výši 195 250 eur, přičemž uvedenou pohledávku neuhradili a následně prodali další společnosti,” citoval list mluvčího Šúreka.

Spolu s Babišem je podle časopisu Plus 7 dní stíhaný i spolumajitel CTHS Karol Farkaš.

Alexander Babiš se k případu nevyjádřil. Týdeník Plus 7 dní píše, že se mu redaktorka nejprve dovolala na mobilní telefon, Babiš se ale omluvil, že je právě u lékaře. Pak už telefon nezvedl.

“V případě prokázání viny mu hrozí až patnáctiletý pobyt za mřížemi,” píše časopis. který od loňského roku ovládá investiční skupina Penta.

Alaxander Babiš je aktivní i v Česku, deník Neovlivní.cz o něm psal v souvislosti s  obchodní komorou zaměřenou na země Perského zálivu, kterou založil český právník Robert Pergl a navěsil na ni byznysmeny, ekonomy či někdejší politiky z přední linie. Pozici svého staršího bratra se ale Alexander ani zdaleka nepřiblížil – v byznyse se mu nikdy příliš nedařilo, politické ambice se také neprojevily.