Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí

Politikům z vládního hnutí ANO se v tichosti podařilo ovládnout miliardový byznys spojený s projektem “Chytrých měst”.  Jde o celosvětový koncept řízení a fungování měst pomocí nejnovějších technologií. V Praze si například politici před pár dny schválili, že pro příští dva roky v projektu utratí téměř 700 milionů. Jen na platy administrátorů v městské akciovce má jít 43 milionů ročně.

Nově má v Praze agendu Smart Cities na starost městská firma Operátor ICT, která bude fakticky rozhodovat, komu peníze v projektu přidělí. Jakýmsi mentorem pro tuto městskou společnost se pak podle usnesení rady stává platforma Lepší města.

Obě společnosti tak budou mít rozhodující vliv na rozdělování veřejných stamilionů. A obě podle zjištění Neovlivní.cz ovládají lidé spojení s hnutím ANO a přímo s jejím předsedou, ministrem financí Andrejem Babišem.

Část usnesení pražské rady o financování projektu Smart Cities

Část usnesení pražské rady o financování projektu Smart Cities

Předsedou představenstva firmy Operátor ICT je Michal Fišer, jinak také zastupitel Prahy 8 za hnutí ANO. Řízením projektu Smart Cities je ve firmě pověřený coby člen představenstva Robert Králíček, zástupce starosty Prahy 12 rovněž za ANO.

Hnutí si ohlídalo i dozorčí radu, kdy se jejím předsedou stal pražský zastupitel za ANO Radomír Nepil. A předsedou magistrátního výboru pro Smart Cities je také člen ANO Jaroslav Štěpánek.

Podobné je to s platformou Lepší města. Řídí ji jako projektová manažerka Kristýna Bučková, poradkyně pražské primátorky Adriany Krnáčové.

Na pozici vedoucího pracovní skupiny Rozpočty a analýzy pak působí Milan Rusnák, blízký známý lídra ANO Andreje Babiše. Společně působili za komunismu ve firmě Petrimex, Babiš jej pak loni přizval na ministerstvo k přípravě online pokladen. Podle deníku Echo24.cz Rusnák ministrovi radil při vybudování IT systému.

 Jen pro přestnost, o kolika penězích se v projektu Smart Cities bavíme: Městská rada 18. 10. 2016 svým usnesením rozhodla, že do firmy Operátor ICT pošle pro příští dva roky celkem 600 milionů korun. Dalších celkem 86 milionů plánuje za stejné období utratit za platy.

Co je projekt Smart Cities

smarticities
• Celosvětový koncept, který cílí na zavedení informačních a komunikačních technologií a nástrojů pro efektivnější správu měst a zatažení občanů do jeho tvorby.
• Chytré město je takové, které chytře, smysluplně a šetrně využívá moderní technologie a přístupy. Ty vedou ke zkvalitnění života, k efektivnějšímu řízení města, k zachování přírodních zdrojů a energetické udržitelnosti.
• Evropská komise v roce 2011 založila iniciativu, v níž finančně podporuje spolupráci měst, výzkumu, privátního i neziskového sektoru a občanů.
• Největším pražským Smart Cities projektem byla doposud Lítačka.

Tím, že rada vyvedla stamilionový projekt mimo struktury magistrátu a svěřila jej obchodní společnosti Operátor ICT, byť městské, přišlo město o významné kontrolní mechanismy.

Operátor totiž rozhoduje o přidělení peněz, zadává zakázky a sám sebe kontroluje. Protikorupční organizace Transparency International upozorňuje, že pokud by se operátor rozhodl svěřit předraženou zakázku například společnosti lobbisty Iva Rittiga, město s tím nic nenadělá.

“Rada města nebude mít žádnou legální možnost, jak takovou zakázku zrušit nebo třeba jen donutit svou společnost vybrat jiného dodavatele. Rada nemůže v reálném čase zasahovat do toho, jak je společnost vedena. Tím se zásadně snižuje možnost kontroly a ovlivňování hospodaření s majetkem města,” konstatovala TI ve stanovisku k fungování firmy Operátor ICT.

Vedení města v čele s primátorkou Krnáčovou se naopak hájí tím, že převedením agendy na městskou firmu urychlí celý proces Smart Cities a usnadní realizaci jeho jednotlivých projektů. Radní tvrdí, že doposud to celé drhlo.

“Z dosavadních zjištění vyplývá, že zásadním problém je schválení vhodných projektových záměrů a jejich následná realizace. Velkým problémem je realizace projektů, u kterých je nutné uplatňovat tzv. horizontální typ řízení – koordinovat mezi sebou více odborů Magistrátu, příspěvkových organizací a městských firem. Jednotlivé projekty realizované hlavním městem Prahou na sebe nenavazují a chybí jejich prioritizace,” stojí v důvodové zprávě k usnesení rady z 18. 10.

Insideři pražské komunální politiky upozorňují ještě na jeden detail: v projektu Smart Cities to vypadá, že se nechala zcela vyšachovat sociální demokracie. Přitom právě tato partaj se doposud vždy snažila být všude tam, kde jsou IT zakázky. Právě ty mají tvořit podstatnou část projektu “Chytré Město”.

Praha ovšem není s apetitem politiků ANO směrem k byznysu se Smart Cities jediná. Podle zjištění Neovlivní.cz je jedním z hlavních architektů místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, který projekt propaguje ve městech ovládaných politiky z ANO.

Smart Cities se krátce po komunálních volbách významně rozjel například v Brně, místní komisi pro  projekt předsedá člen ANO Marek Janíček.