Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila

Úřednice ministerstva financí, která za zády svých přímých nadřízených pokoutně zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo, nakonec povýšila. Její nadřízené, kteří na šmejdění kolem kauzy ministra financí upozornili ministerského prošetřovatele na úřadu vlády, naopak čeká odchod z Babišova resortu.

Od 1. září je to potvrzené. Úřednice Barbora Boschat se stala ředitelkou odboru 69 – Analýza a hlášení nesrovnalostí. Ministerstvo financí to oficiálně uvedlo na svých webových stránkách.

Boschat přitom původně kvůli své bruselské aktivitě čelila kárnému řízení, to však zjevně nakonec dopadlo v její prospěch. Boschat vyhrála už před časem konkurs na post ředitelky, její jmenování ale záviselo právě na výsledku kárného řízení.

Kontext:

capi_hnizdo_babis
» Upozornili na šmejdění kolem Čapího hnízda, čelí kárnému řízení
» Pokoutné pátrání úřednice po Babišových kauzách v Bruselu: Nic se nestalo
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Resort oficiálně kárné řízení nekomentuje. “Kárná řízení se zaměstnanci jsou uzavřená správní řízení, proto o jejich důvodech a průběhu nemůže Ministerstvo financí poskytovat jakékoliv informace. Kárná řízení navíc považujeme za soukromou záležitost zaměstnanců. Děkuji za pochopení,” napsal v emailu pro Neovlivní.cz mluvčí Babišova resortu Michal Žurovec.

V kostce šlo v celém příběhu o to, že úřednice Barbora Boschat mimo svou standardní pracovní náplň dostala od náměstka ministra Tomáše Vyhnánka, pod kterého ovšem tehdy přímo nespadala, úkol. Měla zjistit, co všechno se v Bruselu ví o kauze Čapí hnízdo. V té vyšetřuje » bruselský úřad proti podvodům OLAF podezření, že nynější ministr financí a nejvyšší šéf Boschat a Vyhnánka Andrej Babiš získal evropské dotace na projekt luxusního konferenčního centra podvodem.

Boschat tedy za zády svých přímých nadřízených – šéfky odboru a vedoucího oddělení – pátrala v Bruselu. Bruselští úředníci však na její aktivitu  oba šéfy upozornili. A oba začali případ řešit s tajemníkem ministerstva (psali jsme zde »), náměstkem Vyhnánkem a posléze i přímo s ministrem Babišem.

Když to k ničemu nevedlo, obrátili se na vládního prošetřovatele. Ten případ předal zpátky ministerstvu, aby si jej vyřešilo samo (více zde »).

Zatímco Barbora Boschat  nyní povýšila, jejím dvěma bývalým šéfům se vede o poznání hůř. Ředitelka odboru Martina Uhrinová neprošla výběrovým řízením, které bylo vypsáno na její funkci. A šéf oddělení čelí dalšímu kárnému řízení, které může vyústit v jeho odchod z resortu. Oba navíc nyní spadají právě pod Barboru Boschat, která se stala jejich nadřízenou.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly