Směřovali do vlády, nakonec couvli

Hned několik adeptů na ministerský post v nově vznikající vládě si to nakonec rozmyslelo

Olga Richterová, Markéta Pekarová-Adamová, Petr Hladík, Šárka Jelínková, Jakub Michálek.


Koaliční smlouva je připravena. Čeká se na prezidenta Foto: Spolu

Ti všichni směřovali do nové vlády koalice Spolu a PirStan. Ani jeden z nich v kabinetu nakonec neusedne. Zvlášť překvapivé to bylo u Olgy Richterové, která se před volbami profilovala jako výrazná kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcí.

“Ohledně MPSV ale z osobních důvodů v současné situaci o toto ministerstvo neusiluji,” uvedla Olga Richterová.

A stejně jako Pekarová-Adamová zamířila na bezpečnější půdu: do vedení poslanecké sněmovny.

Podobně vycouval z vyhlídky ministerského postu lidovec Hladík a jeho stranická kolegyně Jelínková. “Miluju svou rodinu a miluju Brno. A proto teď nemůžu jít do Prahy a dělat ministra životního prostředí, i když jsem tu nabídku dostal. Vím, že některé z vás zklamu, ale snad mě pochopíte,” komentoval své rozhodnutí dosavadní náměstek brněnské primátorky Hladík.

Nejnověji pak v noci na pirátském fóru oznámil svou neúčast v novém kabinetu Jakub Michálek, s nímž se počítalo na pozici ministra pro legislativu. A to kvůli souběhu funkcí, Michálek je současně poslancem. To je ovšem Ivan Bartoš také.

“Po proběhlé diskusi s Ivanem jsem Ivanovi sdělil, co považuji za správné, tedy že hodlám plně vykonávat mandát, který jsem získal ve volbách, určitě nebudu nabíhat na past rezignace a Ivan bude patrně hledat jiného nominanta na oblast legislativy. Mohu tedy psát zcela otevřeně, aniž by mě mohl kdokoliv obviňovat, že jsem na výsledku osobně zainteresován,” citoval z jeho rozhodnutí týdeník Respekt.

Navenek to sice vypadá, že se zmínění politici ve finále ministerských funkcí zalekli nebo nevěří v dlouhou výdrž vlády, oni sami ale shodně tvrdí, že jde o osobní nebo principiální důvody. Viz. Michálek.

Lídr nově vznikající vlády a pravděpodobný nový premiér Petr Fiala oznámil, že od pondělí je jeho kabinet schopen převzít správu země. Čeká se ovšem na prezidenta Miloše Zemana, který musí novou vládu nejprve jmenovat. Kdy se tak stane a zda prezident bude uplatňovat výhrady k některým ministrům, to zdaleka není známo.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Zatajených 13 milionů. Tak podniká manžel Schillerové

Babiš končí, o čem teď budeme psát

Kdo zvedne milion opuštěných hlasů

Exposlanec ANO si přišel komentáře seniorky vyřídit k ní domů

Maláčová: Vybojovala jsem 900 milionů pro důchodce


Zdroj náhledové foto: Spolu

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email