Smlouva s ČEZ: Sto tisíc měsíčně pro Kleslovou

Deník Neovlivní.cz získal detaily k pečlivě utajované smlouvě významné političky vládní strany se státem ovládanou energetickou firmou.

Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše a místopředsedkyně hnutí ANO, inkasuje měsíčně sto tisíc korun od polostátní společnosti ČEZ.

Kdo je Radmila Kleslová

Radmila Kleslová a Andrej Babiš. Foto: hnutí ANO

Radmila Kleslová a Andrej Babiš. Foto: hnutí ANO

• Právnička a lobbistka, před ANO dlouholetá členka sociální demokracie.
• Její raketový politický vzestup ale odstartoval v roce 2014 až přestup do hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, pro jehož obchodní zájmy do té doby lobbovala v parlamentu.
• Stala se nepostradatelnou spolupracovnicí druhého nejbohatšího Čecha a vicepremiéra Babiše, vybudovala mu pražskou buňku ANO.
• V únoru 2015 byla díky Babišově podpoře hladce zvolena místopředsedkyní hnutí ANO.
• Kariéru jí nezhatil ani fakt, že v minulosti působila od roku 1988 jako příslušnice komunistické rozvědky StB s krycím jménem Lia.
• Zásadní vliv na její kariéru měl její dnes již zesnulý muž, bývalý příslušník StB Jiří Klesl. Oba společně pracovali pro sociální demokraty, Klesl dokonce působil na Úřadu vlády za éry premiéra Miloše Zemana.
• Zpracoval pro něj bezpečnostní strategii, na jejímž základě Zeman zaútočil na specializované bezpečnostní složky. Konflikt uklidnil až prezident Václav Havel, který se za speciální útvary veřejně postavil.

Jak zjistil deník Neovlivní.cz, tuto sumu jí garantuje smlouva, která byla podepsaná letos 16. února, ovšem s platností od 1. 1. 2015.

Informaci deníku potvrdily dva zdroje blízké vedení společnosti.

“Dokumenty ke spolupráci Radmily Kleslové a ČEZ si vyžádali členové dozorčí rady v rámci prověřování hospodárnosti smluv, které firma uzavřela. K dispozici ale dostali jen smlouvu platnou od letošního ledna, tu předchozí nikoli,” uvedl jeden z členů dozorčí rady společnosti firmy.

Radmila Kleslová, skupina ČEZ, ani Andrej Babiš otázky ohledně obsahu práce místopředsedkyně ANO pro ČEZ – a na výši její odměny – nezodpověděli.

“S paní Kleslovou jsem to neřešil, zeptejte se pana Beneše. To je záležitost managementu,” odmítl reagovat (s poukazem na současného šéfa gigantu) ministr financí Babiš.

Společnost ČEZ zase odmítá mluvit o vyplácené odměně s odkazem na obsah smlouvy. “Co se týká konkrétních smluvních podmínek s jakýmkoliv subjektem, pak tyto náležitosti třetím osobám nejsme podle smluvních ujednání oprávněni poskytovat,” uvedl mluvčí elektrárenské firmy Ladislav Kříž.

Radmila Kleslová pro ČEZ pracuje už od roku 2000.

Společnost si ji tedy najala dávno před vstupem do Babišova ANO, kdy ještě působila v dresu sociální demokracie. Náplň její práce se podle oficiálního stanoviska firmy nemění.

“Kancelář paní Kleslové poskytuje pro ČEZ služby kontinuálně už od roku 2000 a to zejména v oblasti monitoringu a analýz legislativy,” uvedl mluvčí ČEZ Kříž.

Výši odměn, které pobírala v ČEZ a dalších státních společnostech, Radmila Kleslová tají kontinuálně.

Honoráře za práci pro ČEZ vyšly najevo poté, co si členové dozorčí rady nechali před časem v rámci pátrání po nehospodárnostech ve firmě předložit její smlouvu.

Andrej Babiš i Radmila Kleslová přitom byli z toho kroku rozezleni a podle neoficiálních informací to také členům dozorčí rady ostře vytkli. Oficiálně ovšem tuto verzi nikdo nepotvrdil. “Omlouvám se, jsem na dovolené v Itálii,” reagoval na zaslané otázky člen dozorčí rady Jiří Tyc.

Celkovou částku, kterou Kleslová od společnosti ČEZ za uplynulých patnáct let inkasovala, lze jen odhadovat. Jisté je pouze to, že půjde o miliony.

MF DNES  už v roce 2008 napsala, že kromě paušálu 20 tisíc měsíčně má lobbistka podle tehdejší smlouvy nárok na statisícové odměny za odvedenou práci. Od letošního ledna se pak smlouva změnila.

ČEZ nicméně oficiálně říká, že spolupráci s Radmilou Kleslovou přehodnocuje s ohledem na její aktuální politické angažmá ve vedení hnutí ANO. “Jednání ale ještě nebyla zcela uzavřena,” dodal mluvčí Kříž.

Už před časem deník Aktuálně.cz informoval, že spolupráci s Kleslovou ukončily nebo se k tomu chystají kvůli její politické kariéře další dvě státní firmy Čepro a České dráhy.