Smrt aktéra Dozimetru: policie se kloní k sebevraždě

Kriminalisté ještě čekají na právní pomoc a dál pátrají, jestli někdo Martina Horáka nedotlačil k tomu, aby si sám vzal život, nedotlačil. Důvody by tu byly.

Bude to už osm měsíců, co podnikatelský polosvět a prostředí bezpečnostních složek znejistila zpráva o smrti Martina Horáka. Pražského podnikatele s kontakty na Zemanův Hrad, policii i na dvě tuzemské tajné služby našli mrtvého na konci září poté, co se zřítil z balkonu svého hotelového pokoje v Dubaji.

Hotel Atlantis na dubajském umělém ostrově Palm Jumeirah. Foto: Shutterstock

Pražští kriminalisté se podle zjištění, které publikoval časopis Neovlivní.cz v březnu přiklonili k verzi úřadů ze Spojených arabských emirátů, že Martin Horák z balkonu hotelu Atlantis vyskočil sám. Spáchal sebevraždu.

Informace redakce na přímý dotaz potvrdil Aleš Strach, šéf pražské mordparty, která případ od kolegů z Dubaje převzala. „Zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění jeho smrti. Definitivní závěr učiníme poté, co dorazí právní pomoc ze zahraničí,“ uvedl Strach.

O sebevraždě se psalo už v první zprávě od místní policie v Dubaji. Jenže na první pohled se to zdálo být krajně nepravděpodobné; možnost, že by si sáhl na život, zpochybňovali lidé, kteří se s podnikatelem dobře znali. Horák byl totiž v emirátech na dovolené s šestnáctiletou dcerou a v rozpoložení, které sebevražedným sklonům nijak nenasvědčovalo. Manželka s ním na poslední chvíli neodletěla, protože zjistila, že nemá platné cestovní dokumenty. Do Dubaje tak podnikatel odletěl jen s mladší dcerou. A nikdo nepředpokládal, že by si vzal život v její přítomnosti.

Jenže právě dcera nakonec podle informací Neovlivní.cz verzi sebevraždy potvrdila. „Její svědectví je klíčové. Právě na její výpovědi je možné vystavět závěr, že zemřel vlastní rukou a nikdo mu nepomohl,“ popsal detaily zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Otázky zůstávají

Verze sebevraždy nicméně neodpovídá na otázky, které Horákova smrt vyvolala. Především: čeho se tak bál, že mu varianta odchodu ze světa připadala jako jediné východisko?

Jak už jsme popsali loni, Horák poslední týdny před smrtí působil, jako by byl pod enormním tlakem, sháněl si ochranku. Policie u něj v rámci armádní větve známé kauzy Dozimetr udělala domovní prohlídku, obstavila mu účty a obvinila dva jeho spolupracovníky Jindřicha Špringla a již dříve Petra Adama.

Horák v příběhu možných manipulací se zakázkami na ministerstvu obrany do své smrti obviněn nebyl. Kriminalisté v rozhovorech pro Neovlivní.cz mimo záznam potvrdili, že na policii vypovídal jako svědek. To se ale mohlo kdykoli změnit.

„Byl fakt vyklepanej. Vypadal, že se něčeho bojí. Hrálo se o to, jak a nakolik bude na policii vypovídat. Z jedné strany cítil tlak, aby řekl, co ví, jinak skončí ve vězení. Z druhé, aby mlčel,“ citovali jsme Horákova známého, který se s ním před smrtí sešel.

Ochranku pak sháněl proto, že se bál o život a chtěl ochránit i rodinu. „Byl na tom skutečně tak, že poptával tělesné strážce,“ potvrdil další z Horákových známých.

Do budoucna navíc podle svého okolí plánoval vystěhování celé rodiny do Spojených států amerických.

Policie zjišťuje, jestli ho někdo nedonutil

Policie podle aktuálních zjištění Neovlivní.cz nyní vyšetřuje, jestli Horáka k smrti někdo nedotlačil. Samotné pátrání ale notně komplikuje fakt, že Horák spolupracoval hned se dvěma tajnými službami – Vojenským zpravodajstvím a civilní kontrarozvědkou BIS. A ty se o informace, které se jich týkají, nerady dělí. Ani s policií.

„Víte, jak to s nimi chodí. Co nemusí, to neřeknou. Že by nám jejich lidé rozkryli, co přesně s Horákem řešili a kde všude byl zapojený, a kde to pro něj tedy mohlo být potenciálně rizikové, to ani náhodou,“ popsal již citovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Stejně jako s tajnými službami byl Horák podle informací Neovlivní.cz v kontaktu i s lidmi od policie, s nimiž řešil některé kauzy.

Mimochodem – právě spolupráce s bezpečnostními složkami byla důvodem, proč se od Horáka podle svých slov držel dál bývalý nejbližší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. „Neměl jsem s ním kontakty. Vyhýbal jsem se mu a věděl jsem proč,“ říkával na jeho adresu.


Text vyšel v časopise Neovlivní.cz

Zcela opačný přístup volil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který byl také jeden z prvních, kdo zprávu o smrti Horáka obdržel. A redakci Neovlivní.cz ji také loni v září potvrdil. Oba muži se znali roky, spolupracovali spolu ve vymahačském byznysu. Jejich poslední akcí pak byla společná cesta do Kataru, odkud chtěli po ruské invazi na Ukrajinu přivézt plyn. A také následné zajištění návštěvy katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního v Praze.

Ta nicméně nedopadla podle jejich představ. Ani s prezidentovým kancléřem v zádech nedokázal Horák emíra protlačit na pražský summit evropských státníků, což mu slíbil. Brusel odmítl Sáního zařadit na seznam pozvaných a uražený katarský emír z Prahy předčasně odcestoval. Na Horákův seznam nepřátel tak přibylo zvučné jméno.

„To byl skutečně velký průšvih. Když se nedodrží slovo tady, bere se to úplně jinak, než když tohle provedete vládnoucí dynastii v Kataru. Je to obří ponížení,“ popsal jeden z bývalých Horákových obchodních partnerů.

Čtyři mrtví z Dozimetru

Martin Horák nicméně nebyl jediným aktérem kriminálního případu Dozimetr, který za podivných okolností zemřel. Jak jsme popsali v listopadovém časopisu, po smrti jsou hned čtyři muži. Spojovalo je hned několik věcí, jednu pak mají všichni čtyři společnou: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.

Zejména po smrti posledního z nich – Martina Horáka – vypukla v podnikatelském světě spojeném s Dozimetrem panika. „Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ potvrdil tehdy jeden z členů Redlovy skupiny.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email