Sobotka chce řešit Čapí hnízdo s koalicí. Tedy – otázku schůze, nikoli aféru

16:30 – zprávu jsme doplnili o aktuální vyjádření Andreje Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vůbec poprvé obšírně vyjádřil k aféře svého vicepremiéra Andreje Babiše s ekofarmou Čapí hnízdo. Z jeho slov je zjevné, že sporná padesátimilionová dotace Babišův vládní post – a tím pádem účast ANO ve vládě – nijak neohrožuje.

Exkluzivně na Neovlivní

Z facebookové prezentace Čapího hnízda.
 » Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
 » Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
 » Otevíráme vám spis Čapí hnízdo: Chtěli pomoci s cash flow
 » Návrat do roku 2012: Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín

Třikrát za poslední rok vystoupil premiér Bohuslav Sobotka s tím, že Andrej Babiš má svým koaličním partnerům co vysvětlovat. Prvně loni na jaře, když deník Neovlivní.cz upozornil, že Babišův soukromý byznys finančně podpořily státní společnosti ».  Tehdy šlo o partnerství na eventech pořádaných Babišovým mediálním domem MAFRA, do kterého se zapojily firmy jako je ČEZ, ČeproČeps. Sobotka mluvil o flagrantním střetu zájmů », Babiš se na koaličním jednání omluvil a slíbil získané peníze vrátit.

Podruhé to bylo v červnu, když vicepremiér a ministr financí vytáhl na poslance ČSSD Ladislava Šincla složku mapující jeho politickou i osobní minulost a podle slov poslance ho zastrašoval. Sobotka tehdy žádal po Babišovi omluvu, mluvil o nepřístojném, ostudném chování, které do politiky nepatří, ale dal si velmi záležet na tom, aby bylo zjevné, že aféra nijak nesouvisí s prací kabinetu (více zde »).

Podobný přístup zvolil i nyní, k aktuální aféře s dotací pro ekofarmu Čapí hnízdo, ve které jde o to, zda se jeden z nejvyšších činitelů státu a majitel holdingu Agrofert nedopustil padesátimilionového dotačního podvodu.

Sobotka dosud nepřesvědčivá vyjádření Andreje Babiše nijak nekomentoval. Obšírně promluvil až nyní v pořadu Blesk.cz. Jeho slova lze shrnout takto: Chci vysvětlení, ale práce vlády se to netýká.

“Je logické žádat vysvětlení v této věci, která je hodně spletitá. Ani já a ani vy nevíme, co se vlastně stalo, ví to Andrej Babiš a je logické žádat vysvětlení po Andreji Babišovi. Já jenom varuji před tím, aby se politici měnili ve vyšetřovatele, aby se měnili ve státní zástupce, aby se měnili dokonce v soudce a už rozhodovali o tom, jestli se někdo něčeho dopustil nebo ne,” řekl premiér ve videopořadu Blesku.

Kontext

» Čapí hnízdo: Policie chystá výslechy, půjde po Babišových příbuzných
» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí Babiše
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Fotostory: Jak se Babiš (ne)znal k Čapímu hnízdu

Připomněl, že se aférou zabývá jak tuzemská policie, tak Evropský úřad proti podvodům (OLAF) a Sobotka nepochybuje, že o výsledcích nestranného vyšetřování bude veřejnost informována.

Naznačil také, jak se hodlá postavit k mimořádné schůzi k Čapímu hnízdu, kterou si vyžádali poslanci opozičních TOP 09 a ODS; proběhnout má 23. března.

Sobotka kvůli ní svolal na středeční podvečer koaliční schůzku, kde hodlá sladit noty. “Chci se domluvit na společném postupu, který koalice k návrhu opozice na svolání mimořádné schůze zaujme. Budeme o tom jednat s ANO, s lidovci, ale nikdo nebrání Andreji Babišovi, aby v mezičase dal veřejnosti všechny potřebné informace na stůl a tato kauza zbytečně nezatěžovala fungování vlády.”

Babiš dal odpoledne najevo, že mezičas nevyužije. V dopise koaličním poslancům, z něhož citovala agentura ČTK, uvedl, že vše vysvětlí právě až na mimořádné schůzi příští středu. “Počítám, že na této schůzi vystoupím a rád vysvětlím všechny dezinformace, které se v těchto dnech objevují v různých médiích,” uvedl Babiš a zopakoval teorii o mediální kampani.

Reálnější věcí, na níž se může vládní koalice lámat, tak zůstává (spíše než dotační aféra) chystaný návrh zákona o střetu zájmů.

Premiér Sobotka už avizoval, že je pro zásadní přitvrzení pravidel tak, aby členové vlády nemohli dělat vlastní byznys. “Zlý” muž ČSSD, ministr vnitra Milan Chovanec, se nadto postavil i proti vlastnictví médií politiky. (Babiš vlastní vydavatelství MAFRA, pod které patří např. Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či iDnes.)

“Člen vlády by neměl být ovládající osobou jakékoliv firmy. Vyřešíme to v projednávané novele zákona o střetu zájmů,” napsal na Twitteru Bohuslav Sobotka. Podrobněji o střetech v koalici v analýze: Detaily, které rozkývaly vládu – zde ».