Sobotka tlačí na Babiše: Kde jste vzal na Agrofert? Vyhodí ho z vlády?

Půl roku před volbami se premiér Bohuslav Sobotka probral a začal klást Andreji Babišovi otázky, které jsou na stole už několik let. Nejnověji po něm chce vysvětlení, kde vzal na před lety na nákup Agrofertu. Jak už upozornil deník Neovlivní.cz, sumy, které sám Babiš zveřejnil jako své čisté příjmy, by mu na pořízení Agrofertu nestačily. Každopádně lídr ČSSD zvyšuje tlak vůči svému hlavnímu politickému konkurentovi, v zákulisí se dokonce spekuluje o Babišově odvolání z vlády.

Andreje Babiše už má jen dva pracovní dny na vyjasnění daňových okolností svého byznysu, jak jej k tomu v březnu vyzvala Sněmovna. Premiér Bohuslav Sobotka ale ještě před vypršením termínu přitvrdil. Nechal si vypracovat sedmdesátistránkovou analýzu některých Babišových akvizicí a vicepremiéra vyzval, aby je osvětlil. O analýze dnes informoval list Deník.

K této kauze

» Obchodoval s Babišem, skončil v dluzích a pak se zastřelil
» Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod
»Sedlák versus Agrofert. Policie prověří starý obchod
» Babišův audit ministra neočistil. Naopak. Kde vzal na Agrofert?

Sobotka svůj krok zdůvodnil čím dál silnějšími pochybnostmi o čistotě ministrova podnikání. Jeho aktivita přichází ve stejné době, kdy novináři vypátrali nové příběhy o Babišových praktikách při ovládnutí některých firem. Psali jsme například ZDE ».)

„Jsem tím stále více znepokojen, protože ministr Babiš těmito podezřeními ohrožuje nejen důvěryhodnost našeho kabinetu a jeho tříletou úspěšnou práci, ale také důvěryhodnost státu. Jako předseda vlády proto nemohu tuto věc přejít mlčením,” citoval Deník Bohuslava Sobotku.

Ve analýze pro premiéra jeho poradci zmiňují hned několik operací, u nichž požadují vysvětlení. Mimo jiné jde například o nákup Agrofertu: “Jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?”

V politickém zákulisí se současně spekuluje o tom, zda se Bohuslav Sobotka chystá vicepremiéra své vlády šest měsíců před volbami odvolat. Minimálně Andrej Babiš se tím podle zjištění Neovlivní.cz intenzívně zabývá.

Ostatně řekl to i veřejně, když pro deník Blesk, který se ho tázal na detaily svatby s partnerkou Monikou, tento týden pronesl větu: “Svatba je ještě daleko. Teď mě premiér odvolá, takže mám jiné starosti. Musím sehnat kartóny. Mám strašně moc papírů v kanceláři, takže musím sehnat kartony. Teď se starám o kartony.”

Na samotnou analýzu premiérových poradců ohledně jeho byznysu pak Andrej Babiš během dopoledne na stránkách své mediální divize poznamenal: “Poradce pana premiéra považuji za ekonomické analfabety. Je skandální, že na úřadu vlády pracují nominanti ČSSD za peníze daňových poplatníků, kteří vyrábějí materiály, které mě pomlouvají, a čerpají ze lží a pomluv různých serverů a hlavně bývalých zaměstnanců Mafry.”

Andrej Babiš také míří na Hrad, kde si chce vyjednat podporu pro případ, že Sobotka prezidentovi předloží návrh na jeho odvolání. Prezidentská kancelář schůzku potvrdila, termín ale nesdělila.

Už příští týden se ukáže, zda je ze strany Sobotky jen o další rétorické cvičení jako tomu bylo v minulosti například u kauzy Čapí hnízdo nebo tentokrát hodlá postupovat tvrdě. Andrej Babiš totiž své vysvětlení ohledně daňových okolností svého byznysu už do sněmovny poslal a prohlásil, že k tomuto tématu už neřekne ani slovo. Když to dodrží, bude premiér trvat na jeho odchodu z vládního kabinetu?