Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel

Evropská komise dostane znovu na stůl případ, v němž musí rozhodnout, jestli se Česká republika při prodeji důlní společnosti OKD nedopustila nepovolené podpory. Právnička Hana Marvanová, kterou si najalo Sdružení nájemníků BytyOKD.cz, tento týden podává podnět Bruselu, aby privatizaci dolů prozkoumal.

Pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) je to tenhle podzim jedna nepříjemnost za druhou. Sotva začal soudní proces, v němž se veřejně přetřásá jeho podíl na nevýhodném prodeji černouhelných dolů, už míří do Bruselu nová žádost o obnovu vyšetřování prodeje dolů. Ve svém důsledku může znamenat, že stát bude muset po majiteli OKD vymáhat miliardy, o které firmu v roce 2004 prodal levněji, nebo bude muset privatizaci zrušit.

“Tento týden podáme žádost, aby Evropská komise obnovila šetření privatizace OKD. Nevím, jak silný bude lobbing, ale tentokrát jsem přesvědčená, že je velká šance na úspěch,” potvrdila pro Neovlivní.cz nejnovější posun v případu Hana Marvanová.

K tomuto tématu

» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Marvanová se opírá o nedávné rozhodnutí ministerstva financí, které se v rámci probíhajícího soudu připojilo k řízení a jako poškozené za stát požaduje miliardy.

“Stát tak zcela změnil stanovisko, které roky zastává. Teď už to komise nemůže odložit. Český stát říká, že majetek byl prodán pod cenou, což splňuje podmínky nepovolené veřejné podpory,” podotkla právnička.

Brusel už jednou o případu rozhodoval, tehdy ovšem z Prahy přišlo stanovisko, že cena za doly je v pořádku. Teprve loni se ale ukázalo, že toto stanovisko – pro ministerstvo financí řízené dnešním premiérem Sobotkou – tehdy připravovala právní kancelář jeho přítele Radka Pokorného. A ten současně pracoval pro nabyvatele dolů Zdeňka Bakalu. Neměl tedy nejmenší důvod zpochybňovat cenu, kterou byznysmen za OKD zaplatil.

Další žádost o prověření přišla do Bruselu před dvěma lety. Tehdy ale ještě stát odmítal chyby připustit a komise oznámila, že počká na výsledky policejního vyšetřování v Praze.

Premiér Sobotka nicméně trvá na tom, že v roli ministra financí nepochybil. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem předseda vlády.

Sobotka ale musí počítat s tím, že v kauze OKD je snadným terčem pro lídra ANO a ministra financí Andreje Babiše. Teprve s jeho příchodem do čela resortu přišel obrat státu v otázce škody. Ministerstvo navíc své rozhodnutí, o které bude opřena žádost Marvanové o obnovu šetření v Bruselu, natahovalo dlouhé měsíce. Rozhodlo shodou okolností tak, že verdikt Bruselu lze očekávat v nadcházející kampani pro krajské volby, v nichž je pro ANO sociální demokracie největším soupeřem.