Sobotkův plán: Z vlády mají odejít Němeček, Marksová a Dienstbier

Premiér Bohuslav Sobotka hodlá vyměnit tři ministry, které si do svého koaličního kabinetu sám vybral. Je přesvědčen, že takový krok zastaví propad preferencí sociální demokracie, kterou v posledních průzkumech drtí konkurenční vládní hnutí ANO. Plán na vládní rošádu je také reakcí na neúspěch ČSSD v krajských volbách.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně sociálních věcí Michaela Marksová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Tito tři členové vládního kabinetu mají podle zdrojů Neovlivní.cz Sobotkův tým opustit.

“Premiér o tom s nimi postupně mluví. Nese to zjevně hůř než ti samotní odvolávaní,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj blízký vedení sociální demokracie. “Volba padla na Němečka, Marksovou a Dienstbiera jako marketingově slabé články,” dodal.

Exkluzivně za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Oficiálně ministerský předseda jména dosud nevyslovil. Minulý pátek pouze oznámil, že chystá obměnu svého týmu (psali jsme zde »). Mluvčí vlády Martin Ayrer pak v pondělí uvedl, že jasněji by mohlo být už v úterý odpoledne, po schůzce premiéra s prezidentem Milošem Zemanem.

To se ovšem nestalo, Sobotka po schůzce pouze řekl, že Zemanovi představil své záměry. “Dohodli jsme se, že se sejdeme, až budu mít konečný seznam. O personálních změnách tedy budu nejprve informovat prezidenta na naší příští schůzce,” uvedl.

Nyní má v plánu scházet se členy vlády, aby s nimi probral priority jejich rezortů. “Mluvím tedy o ministrech za ČSSD, ANO i za KDU-ČSL. Chci s nimi probrat, co se jim povedlo, k čemu mám připomínky a dohodnout se, co dál, abychom do konce funkčního období vlády dotáhli do konce programové priority vlády,” řekl před branou lánského zámku Sobotka.

Na přímý dotaz, zda jej Zeman požádal o odvolání lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana, jak prezident avizoval, reagoval Sobotka slovy, že se musí řídit koaliční smlouvou. Ta jasně říká, že ministři za ANO a KDU-ČSL nemohou být odvoláni bez souhlasu šéfů těchto stran. “Kdyby nebyla koaliční smlouva, uměl by si představit některé kandidáty na výměnu,” řekl však Sobotka.

Minulý týden koaliční partnery vyzval k personální rošádě. Šéf ANO Babiš i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ovšem takový krok striktně odmítli a žádné své členy vlády měnit nehodlají.

Už v se Sobotka pondělí se sešel se Svatoplukem Němečkem, který je na vládě oblíbeným terčem lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Na schůzce podle zdrojů Neovlivní.cz padlo, že ministr končí. Němeček nicméně po rozhovoru s premiérem podle ČTK oficiálně uvedl: “Uvidíme, jak se pan premiér rozhodne, já to nechávám na něm.”