© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Politolog Jaroslav Šonka žil dlouhá léta v Německu. Tvrdí, že kdyby si tamní ministr nechal na svůj soukromý byznys přispívat státními firmami, což v Česku předvedl Andrej Babiš, dotlačila by ho za to společnost k rezignaci. Musel by si podle Šonky vybrat, zda chce pokračovat v podnikání nebo být členem vlády.
NEO: Přijde vám případ, kdy soukromé aktivity člena vlády spolufinancují státní společnosti, normální?
Není to normální. Naprosto. Je to absolutní střet zájmů a drzost.
NEO: Jaký dopad by měl obdobný případ v zahraničí?
Všude jinde by z toho měl dotyčný ministr strašnou ostudu. Jenže český volič má pocit, že si Andrej Babiš už dost nahrabal, takže v politice bude postupovat čistě, a takovéhle věci ho nechávají v klidu.
NEO: Co by to znamenalo pro zahraničního ministra, kdyby na něj prasklo, že mu na soukromý byznys přispívají státní firmy?
Především by to silně a právem ohrozilo jeho politickou kariéru. Byl by dotlačený k tomu, aby si vybral: buď chci dělat byznys se státními firmami nebo politiku. Obojí k sobě nepatří a musí se to oddělovat. Musel by zkrátka na jednu z těch rolí rezignovat.
NEO: Myslíte, že k tomu někdo může dotlačit i Andreje Babiše?
V tomto smyslu je tu strašný deficit ze strany veřejnosti, která mu to neumí omlátit o hlavu. Lidé mu dokonce za takové věci tleskají a on si na tom staví svůj vliv. A je až hrůzné, s jakým despektem se pan Babiš staví k demokracii. Dokonce říká, že Poslanecká sněmovna je žvanírna.
Neo: Andrej Babiš je členem kabinetu Bohuslava Sobotky. Co s tím může udělat on?
Rozhodně ho nedotlačí k tomu, aby si vybral z těch dvou rolí, jak jsme o nich mluvili. Praštit do koalice by pro premiéra znamenalo politickou sebevraždu. Zlikvidoval by koalici, za zády by měl prezidenta, který už několikrát dal veřejně najevo, že Andrej Babiš by byl dobrý premiér. Bohuslav Sobotka ho nemůže zabrzdit, skončil by jako Vladimír Špidla, který byl sice jediným skutečně poctivým politikem, ale všichni jím pohrdají a média se mu vysmívají.
Neo: Ale premiér třeba může ministrovi financí nařídit, aby se pro příště mezi sponzory jeho soukromých aktivit nevyskytovaly státní firmy?
Ano, toto udělat může. Ale nevyčítal bych mu, že se to veřejně nedozvíme. Zkrátka k fungující demokracii je dlouhá cesta.