Sophiina prezidentská volba Michaela Kocába

Uznávaný hudebník a muž, který ze země dostal sovětská vojska, čelí ostrým výpadům kvůli tomu, že se nešel volit. Proč to nedokázal? Vysvětluje v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz

Před listopadem 1989 hudebník Michael Kocáb pokaždé odolal veškerému nátlaku, ani jednou nešel k volbám. Po pádu komunismu nevynechal ani jedny. Až na druhé kolo letošních prezidentských voleb. Nedokázal se vyrovnat s tím, že se do finále dostali dva bývalí komunisté Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO).

Michael Kocáb Foto: Shutterstock

“Voliči se nakonec vlastně dostali do pasti; ne pro všechny, ale pro některé to byla taková Sophiina volba,” říká v rozhovoru pro únorový časopis Neovlivní.cz někdejší poslanec a ministr Michael Kocáb.

Když kritizuje někdejší představitele komunistického režimu, ví, o čem mluví. Sám zažil estébácké represe na vlastní kůži. „Zavedli na mě takzvaná profylaktická opatření. Bylo to převzaté ze zemědělství, kde šlo o izolování vadného kusu prasete od stáda. Prostě totální utrum, naprostý zákaz veřejného vystupování, hudební činnosti, studií a tak dále,“ vzpomíná Michael Kocáb, zakladatel slavného Pražského výběru.

Po třiatřiceti letech po pádu komunismu je zklamaný, že si veřejnost nedokázala vybrat kandidáta, který není zatížený komunismem.

Neo: Jak tedy hodnotíte výsledek prezidentských voleb?

Nahlížíme-li na ně pohledem druhého kola, kde proti sobě stáli dva kandidáti s komunistickou minulostí, tak jsem rád, že nevyhrál Andrej Babiš. Ale ono tady bylo i první kolo, které dávalo šanci několika kvalitním demokratickým osobnostem – a mé zklamání plyne z jeho výsledku. Voliči si mohli vybrat a ve velkém procentu se přiklonili ke dvěma bývalým komunistům. V prvním kole byli vyřazeni demokratičtí kandidáti, nabízející moderní, vyzrálé a kvalifikované politické postoje. V případě Pavla Fischera nebo Marka Hilšera se zcela neposkvrněným životním osudem a vysokou osobní integritou. Nabídka tady existovala, ale lidé ji oslyšeli. A ti z voličů, kterým se příčilo volit do nejvyšší funkce ve státě bývalé soudruhy Miloše Jakeše či Vasila Bilaka, se kalkulativní volbou v prvním kole dostali do vlastní pasti. Pak už to byla taková Sophiina volba.

Neo: Čím si to vysvětlujete?

Těch důvodů je mnoho, ale určitě tam sehrály velkou roli průzkumy veřejného mínění v kombinaci s působením některých médií. Výsledkem bylo, že byli kandidáti rozřazeni na první a druhou třídu, na favority a outsidery. Potom je i tak brali do některých televizních debat. Tím vlastně napověděli méně orientovaným voličům, z které skupiny si mají vybírat.

Proč je rád, že se Petr Pavel za svou minulost omluvil a kdy by ho volil? Proč to nakonec nedokázal? Michael Kocáb odpovídá v rozhovoru pro únorové vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email