Sorry jako, tohle jsou Zprávy týdne

Co přinesl 5. týden roku 2017

Sorry jako, trochu vás zahltíme, bylo toho hodně. A sorry jako, tentokrát to nebude hóch čeština, protože nemůžeme začít jinak, než citací vicepremiéra české vlády, ministra financí Andreje Babiše.

Uplynulý týden strávil tím, že kromě odklánění majetku na svěřenský fond v čele se svým dvorním právníkem znovu vršil vysvětlení toho, kde konkrétně vzal peníze na miliardový nákup dluhopisů svého vlastního Agrofertu. Vysvětlování ho hněte; už v úterý měl nervy na pochodu a na žádost České televize reagoval takto: “Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako. Vy sdělujete někomu příjmy, nebo kdo tady sděluje příjmy za posledních dvacet dva let? Co vám je vůbec do toho?”

Sociální sítě zareagovaly promptně:

K pindíkovi malé vysvětlení. Šlo o jinou odpověď Andreje Babiše na dotaz, kde tedy peníze vzal, padla v televizi Prima a reakce byla následující: “Nemám povinnost sdělovat, co jsem nakupoval v roce 1993. Proč bych to dělal? Svlékl jsem se do slipů, ale pindíka vám ukazovat nebudu,” odmítl Babiš.

Lidová tvořivost na sociálních sítích – parafráze na slavné Pelíšky. Repro: Facebook

Tenhle týden to pánové zkrátka odbrzdili. Pozadu překvapivě nezůstal ani premiér Bohuslav Sobotka, kterého sprosté slovo doposud nikdy nikdo neslyšel říct. Volby se ale blíží a předseda sociální demokracie si ke své veřejné premiéře sprosťáren vybral slovo ojebat. Podle Sobotky přesně tohle udělal státu ministr financí jeho vlády a politický rival Andrej Babiš, když nakupoval dluhopisy. Sice je to ošklivé, co Sobotkův ministr udělal, ale vyhodit si ho z vlády nikdo netroufl. Slovní ostřelovaná zcela jistě bude pokračovat. Do voleb zbývá osm měsící, máme se na co těšit.

A čemu jsme se v uplynulém týdnu věnovali na Neovlivní.cz:

Hackerský útok: Ruské forum, měsíce stahování a IP adresa v Česku

Jako první jsme informovali o největším hackerském útoku na české úřady za poslední roky. A v sérii zpráv jsme napsali, že bezmála pět měsíců mohli hackeři nerušeně stahovat soubory z emailových schránek špiček české diplomacie, aniž tomu vládní experti na kybernetiku dokázali zabránit. I samotné prvotní echo o kyberútoku přišlo ze zahraničí. Stahování dat hackeři prováděli vždy ráno a hned z několika IP adres. Ty směřují do Ruska, Velké Británie, Německa, ale i do České republiky.
Nejpozději 5. září loňského roku začal jeden z největších kyberútoků na české úřady. Z IP adresy 31.31.72.43 se kdosi napojil na emaily zástupce velvyslance v Dílí Romana Masaříka a elektronické pošty dalších dvou diplomatů. Z této IP adresy bylo z diplomatických schránek staženo 36 dokumentů.
Detaily kyberútoku nabízíme v tomto článku ».

Faltýnkův odchod z Agrofertu nebyl dobrovolný

Pozice dlouholetého loajálního Babišova spolupracovníka Jaroslava Faltýnka významně oslabila. Faltýnkovi zbyla jen politika, od byznysových aktivit svého holdingu jej ministr financí odstavil. Ačkoli navenek to sám místopředseda hnutí ANO prezentoval jako vlastní rozhodnutí, deník Neovlivní.cz zjistil, že Faltýnek dostal odchod z Agrofertu příkazem.
Ještě 16. prosince loňského roku sepsal Andreje Babiše u notáře rozhodnutí, kterým potvrdil Jaroslava Faltýnka v pozici člena představenstva Agrofertu. “Akcionář volí s účinností ke dni 20. 12. 2016 do funkce člena představenstva společnosti: Ing. Jaroslava Faltýnka,” stojí v notářském zápise dostupném na obchodním soudu. Neuběhl ani měsíc a Jaroslav Faltýnek dostal od šéfa striktní pokyn: V Agrofertu musíš skončit.
Pohled do zákulisí kuchyně hnutí ANO jsme přinesli v tomto textu ».

Budu znovu kandidovat, řekl Zeman přátelům

To, co jsme poprvé napsali přesně před rokem, je už jisté: Miloš Zeman hodlá znovu kandidovat na post hlavy státu. Své rozhodnutí oficiálně oznámí až v březnu, ale už se s ním svěřil několika blízkým lidem. Příští rok se tak v přímé volbě utká s Michalem Horáčkem, který už jako první kandidaturu oznámil.
Miloš Zeman chce vládnout dát, jeho zdravotní stav mu v tom podle stanovisek lékařů nebrání. “Je rozhodnutý do toho jít. Řekl mi to už před Vánoci, teď proběhly nějaká lékařská vyšetření a kromě té nohy by neměl mít žádný zdravotní problém, který by ho omezoval,” prozradil v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z jeho přátel.
O kandidatuře Miloše Zemana jsme psali v tomto textu ».

S Leopoldem Königem o zemi rozdělené na venkov a kavárnu: Je to hřích, co dělá Hrad

Má za sebou úspěšný rok 2016 korunovaný jedenáctou příčkou v olympijské časovce v Riu. Na podzim opustil barvy nejbohatší stáje světa, týmu Sky, a upsal se německé Boře, v níž bude v letošní sezóně lídrem na italském Giru. A má za sebou také zjištění, jak moc se na něj můžou lidi zlobit, když řekne i něco víc, než jen jak to vypadá s jeho momentální formou a jakou taktiku zvolil pro příští závod. Leopold König se totiž dopustil něčeho, co v Česku sportovci obvykle nedělají. Dal takzvaně politické vyjádření. A dozvěděl se, že má mlčet a šlapat. Leopold König je povaha, která nikdy nebude jen „mlčet a šlapat“. Přesvědčte se sami v tomto rozhovoru ».

Přejeme hodně sněhu těm, co odjeli na prázdniny. Nám ostatním pak úspěšný týden v práci.