shutterstock_160842509

Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana

První den soudního přelíčení v kauze nevýhodné privatizace OKD:
Všichni tři obžalovaní odmítli vinu s tím, že se jen drželi zadání, které dostali. A tvrdí, že mají důkazy, že o všem museli vědět tehdejší ministři Špidlova a posléze Grossova kabinetu Urban a Sobotka.

U Obvodního soudu pro Prahu 2 se začal rozplétat příběh privatizace severomoravské černouhelné společnosti, která se odehrála v roce 2004. V procesu čelí obžalobě dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliard korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu.

Všichni tři dnes znovu odmítli, že by pochybili. Jejich obhajoba je postavená na tom, že se jen drželi zadání, které dostali. Tvrdí také, že v podkladu, který šel na vládu, bylo jasně řečeno, že posudek s oceněním OKD nezahrnuje všechen majetek společnosti.

“Spolu se svým advokátem budu soudu navrhovat předvolání celé vlády, která o tom rozhodovala,” citovaly Lidové noviny Pavla Kutu, který byl místopředsedou výkonného výboru FNM.

K soudu přinesl důvodovou zprávu, která šla na vládu; podle LN skutečně obsahuje upozornění, že cena není konečná.

K tomuto tématu

» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Materiál na vládu doručili tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr financí, současný premiér Bohuslav Sobotka. “To znamená, že ti dva tehdejší ministři museli podepsat tento materiál, nechat ho interně schválit a dále distribuovat členům vlády,” řekl listu Kuta.

Nutno dodat, že vyšetřovatelé během uplynulých let roli členů tehdejší vlády prověřovali. Konkrétně roli Bohuslava Sobotky, protože návrh privatizace předkládal. Důkazy potřebné k tomu, aby ho mohla obvinit, ale policie nenalezla. Jinak řečeno: Sobotka podle vyšetřovatelů jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky privatizaci procesoval, připravili.

Materiál s cenou, která nezahrnovala všechny položky, se na vládě projednával v březnu 2004. Tehdy byl premiérem ještě Vladimír Špidla. Celá transakce pak byla schválená v září, kdy už kabinet vedl Stanislav Gross.

FNM prodal státní podíl v OKD společnosti Karbon Invest, za kterou stáli podnikatelé Petr Otava a Viktor Koláček. Cena: 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce Tomáše Černého však činila tehdejší cena nejméně 9,8 miliardy korun.

Oba bývalí úředníci FNM u soudu řekli, že suma, za níž se podíl prodal, byla dohodnuta na schůzce ministrů průmyslu a financí a zástupců společnosti Karbon Invest, za kterou stáli podnikatelé Petr Otava a Viktor Koláček. “Já jsem od svého nadřízeného dostal informaci, že to je dohodnutá cena a jako s takovou s ní máme pracovat,” citoval Kutu server iDnes.

Ocenění OKD prováděla pro FNM společnost Vox Consult, konkrétně znalec Rudolf Doucha. Podle žalobce Černého “zapomněl” k hodnotě společnosti započítat další majetky dolů, mimo jiné dceřiné firmy či hornické byty. U soudu také padla informace, že Doucha byl s posudkem hotov za necelý měsíc.

Znalec odmítl, že by jeho posudek byl chybný. Řídil se prý zadáním z FNM, podle něhož neměl započítávat majetek, měl prý pracovat pouze s akciemi. “Šlo výhradně o ocenění více než 11 milionů kusů standardních akcií o jmenovité hodnotě 1000 korun,” citovala Douchu agentura ČTK.