Soud o politicky výbušnou arbitráž se vrací na začátek

Obchodní spor státu, do něhož je zapletený osobní přítel bývalého premiéra a hraje se v něm kromě státní miliardy také o reputaci rozhodčího soudu coby mocného zákulisního nástroje, se vrací zase na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1, který spor už dva roky řešil, totiž musel případ kvůli změně zákona předat jinému soudu. Nový soudce musí případ teprve nastudovat. Termín nového líčení je v nedohlednu.

V příběhu jde o 1,2 miliardy korun, které už stát musel kvůli prohrané arbitráži o dodávky lokomotiv poslat na účet společnosti Škoda Transportation. Jenže  ministerstvo dopravy  má za to, že byl rozhodčí nález nespravedlivý a snaží domoci anulování verdiktu rozhodců u soudu. Od roku 2016 případ řešil obvodní soud pro Prahu 1, proběhlo už několik kol procesu.

KONTEXT

» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Číslo 6 na odstřel. Kdosi chtěl zničit právníka americké kanceláře
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Jenže teď je všechno jinak. Mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci potvrdila, že letos v srpnu spis k případu doputoval na jejich soud. Změnil se totiž zákona a spory týkající se arbitráží už nově nemohou řešit obvodní soudy. Nový soudce musí komplikovaný případ nastudovat a seznámit se se stovkami stránek spisu.

“Kdy bude nařízeno jednání, to v tuto chvíli není jasné,” doplnila mluvčí Puci.

Na začátku sporu stojí verdikt Rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře, který v roce 2015 rozhodl, že státní České dráhy musí společností Škoda Transportation zaplatit přes 1,1 miliardy korun. Ve sporu šlo o zpožděnou dodávku lokomotiv.

Příběh měl politický podtext kvůli postavě právníka Radka Pokorného, jinak také osobního přítele bývalého premiéra Bohuslava Sobotky.

Pokorný byl klíčovou postavou rozhodčího soudu, který spor řešil. Současně ale jeho kancelář zastupovala Škodu Transportation proti státu. (Popsali jsme zde »). Pokorný nicméně jakýkoli střet zájmů vždy odmítal.

Právě pochybnosti okolo výše zmiňované arbitráže vyvolaly diskusi o fungování rozhodčího soudu jako takového. Deník Neovlivní.cz už v minulosti uvedl, že se významnému zákulisnímu hráči Pokornému povedlo vybudovat největší arbitrážní soud, který je zároveň vlivovou institucí. A to mimo jiné proto, že mnozí advokáti byli soudu zavázáni přes odměny, které z často stamilionových či miliardových sporů mají.

Radek Pokorný i rozhodčí soud jako instituce doposud jakékoli pochybení v případě Škody Transportation odmítali. Do karet jim nahrálo i to, že některé z kauz rozhodovaných na tomto arbitrážním soudu sice zkoumala policie, nikdy ale nikoho neobvinila.

Zástupci Českých drah, ministr dopravy Dan Ťok i ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš označili verdikt arbitráže v případě Škody Transportation za skandální.

Ministr Ťok kvůli němu nařídil, aby žádné nové smlouvy už v budoucnu v jeho resortu neměly arbitrážní doložku a případné spory se tak řešily u obecných soudů. “Je to skandální rozhodnutí. Ocitli jsme v situaci, kdy v přímém přenosu dochází k tunelování Českých drah,” reagoval na verdikt ministr dopravy Dan Ťok .

Ministrův krok a vyjádření pro Neovlivní.cz rozzlobily právníka Pokorného natolik, že Ťokovi poslal nezvyklou sms.

“To Vaše vyjádření považuji za sprostotu a zákeřnost, kterou Vám nikdy neodpustím,! psal tehdy Pokorný. “Vaši zástupci (právníci ve sporu o lokomotivy pozn Neo.) si nevěří a tak organizují takové sviňárny a útoky na moji práci. Že Vám není hanba.”