© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Martina Shenara obžaloval z daňového úniku tým Lenky Bradáčové.
Už sedm let se vrchní státní zastupitelství v Praze snaží dostat za mříže podnikatele Martina Shenara, kdysi majitele největšího solárního parku a muže spojovaného s lobbistou Ivem Rittigem. U městského soudu nyní tým Lenky Bradáčové znovu neuspěl s obžalobou, soud Shenara zprostil obvinění.
“Rozhodnutí padlo minulý týden,” potvrdila Neovlivní.cz Shenarova právnička Karolína Babáková.
Je to už počtvrté, co soud tezi žalobců o daňovém úniku odmítl s tím, že ji důkazy dostatečně nedokládají. Kauza ale ani dnes zdaleka nekončí. Je vysoce pravděpodobné, že se žalobci znovu odvolají.
Někdejší vydavatel lifestylových časopisů Martin Shenar byl obviněn v roce 2017. Podle obžaloby prodala jeho firma Amun.Re státem ovládané společnosti ČEZ největší solární park v Ralsku. A Shenar za to podle žalobců nezaplatil daň. Daňový únik úřady vyčíslili na 70 milionů.
ČTĚTE TAKÉ: “Byla chyba chránit toho neloajálního parazita,” říká propuštěný Rittigův právník
“Policejní orgán zahájil trestní stíhání jedné fyzické osoby jako obviněné ze spáchání zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Trestné jednání mělo být spácháno v souvislosti s prodejem několika obchodních firem společnosti ČEZ, kdy příjmy plynoucí z těchto prodejů nebyly obviněným přiznány příslušnému správci daně. Tím měla být České republice způsobena škoda převyšující částku 70 milionů korun,” oznámila v roce 2017 podstatu Shenarova obvinění vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
K soudu se pak případ dostal o dva roky později. Následně byl Shenar u městského soudu vždy zproštěn, naposledy nyní počtvrté. Vrchní soud ale obratem rozsudky zrušil. Ve finále se pak pokoušel vyměnit soudce, to ale zatrhnul Ústavní soud, podle kterého vrchní soud nedostatečně zdůvodnil, proč by měl případ dostat jiný senát.
“Tento postup lze považovat za opodstatněný v případě, že soud prvního stupně nerespektoval závazný právní názor nebo pokyny odvolacího soudu. Městský soud se ale s výtkami i připomínkami vrchního soudu vypořádal svědomitě,” zdůvodnil verdikt ústavní soudce Vojtěch Šimíček.
Shenarův případ byl symbolem své doby, kdy vybraní podnikatelé zbohatli na prodeji solárních parků státu. I v jeho případě šlo přitom na začátku vyšetřování o úplně jinou věc, než nezaplacené daně.
Finančně analytický útvar měl totiž podezření, že Amun.Re fungovala jako prostředník pro vyvádění peněz z ČEZ skrze předražený projekt. Detektivové tehdy zahájili vyšetřování pro praní špinavých peněz.
“Jedna z firem měla například sídlo na Kypru na stejné adrese, jako jiná společnost dříve vlivného lobbisty Ivo Rittiga, známého svými těsnými vztahy na některé ministry tehdejší Nečasovy vlády. Amun.Re vlastnil původně Shenar z poloviny, druhou polovinu však ovládala právě firma s neznámými majiteli se sídlem na Kypru. Společnost zastupovali Rittigovi právníci z kanceláře MSB Legal. Tato kancelář také spolupracovala i se Shenarem a její advokáti seděli i v projektových firmách, které prodával ČEZu,” uvedl před lety Radiožurnál.
Nic z toho ale policie a žalobci nedokázali doložit. Před soud tak poslali jen Shenara s údajným daňovým únikem. Rittig jakoukoli spojitost se soláry opakovaně odmítl a detektivové mu opak nedokázali.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com