Soud pravomocně zprostil Janstu obžaloby. Kauza jej ale připravila o vliv

Jde o další případ, kdy žalobci z týmu Lenky Bradáčové nedokázali u soudu obhájit svoji verzi kriminální kauzy.

Soud zamítl odvolání státního zástupce a pravomocně zprostil obžaloby Miroslava Janstu v kauze sportovních dotací. Důkazy proti němu byly od začátku sporné, u soudu tedy nyní definitivně neobstály.

Obvinění nicméně Janstu stálo podstatnou část jeho vlivu, kauza měla i politické pozadí.


Foto: Jakub Syrůček, Neo

Soud také dnes znovu zrušil původní odsuzující rozsudek nad někdejším fotbalovým bossem Miroslavem Peltou, na kterého měl žalobce od Lenky Bradáčové na rozdíl od Jansty lépe nabito. Současně soud zrušil i rozsudek nad exnáměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. Jejich část případu budou muset soudy řešit znovu.

Janstova větev definitivně skončila. Jeho zatčení a následné obvinění v roce 2017 zapůsobilo v politickém zákulisí jako výbuch granátu.  

Právník, lobbista a člen ČSSD totiž patřil mezi vlivné hráče tuzemské politiky a byznysu. Přátelil se s Milošem Zemanem, mezi jeho blízké kamarády patřili i bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek, nebyl však pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem

Janstovy známosti navíc nejsou zúžené jen na “dinosaury” české politiky, roky byl i v přátelském kontaktu kupříkladu s Andrejem Babišem. Sblížil se i se Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Jeho zadržení bylo proto tehdy v zákulisí vnímáno jako demonstrace moci. On sám na toto téma nechtěl spekulovat.

“Můžu říct, že policie se chovala korektně. I státní zástupce. Všechno, co chtěli vědět, jsem vysvětlil. Chápu, že se mě na to ptali, ale jak jsem řekl: Nic jsem neprovedl,” řekl tehdy Neovlivní.cz Jansta, který nakonec přesto strávil sedm let po soudech a na výsleších.

Ve všech kolech procesu pak soudy přesvědčil, že má pravdu. Naopak žalobce z týmu Lenky Bradášové svoji tezi u soudu neobhájil.

Už minulý soud konstatoval, že státní zástupce Ondřej Trčka pominul klíčové důkazy a příběh vystavěl jen na odposleších. „Ze způsobu popisu skutku, obsaženém v bodě II. obžaloby, si nelze nevšimnout, že tento je de facto vystavěn na obsahu záznamu o telekomunikačním provozu mezi obžalovanými, kdy státní zástupce zcela odhlíží od dalších důkazů, jež by skutečnosti obsažené v hovorech vysvětlovali či objasňovali a tím jim prokazatelně daly zcela jinou povahu,” stojí v rozsudku. 

A výslovně pak soud dodal, že kdyby Trčka neignoroval další důkazy, nikdy by nedospěl k závěru, že jde ze strany Jansty o trestný čin. “záznamy o telekomunikačním provozu, tak záznamy o sledování osob a věcí soud považuje za zákonně pořízené, avšak je třeba je hodnotit ve vzájemných souvislostech s dalšími provedenými důkazy. Po provedení takového hodnocení důkazů soud dospěl k závěru, že obžalovaní svým jednáním nenaplnili znaky žádné skutkové podstaty trestných činů, které jim byly kladeny obžalobou pod bodem II. za vinu.”

Odposlechy mezi Peltou a Kratochvílovou přitom ukazovaly i zcela jiným směrem, než se nakonec prezentovalo u soudu. Kupříkladu na nich zaznělo “Je od premiéra, dáme jim čtyři miliony.” Nebo: “A budeme muset taky dát Agrotecu (firma z holdingu Andreje Babiše pozn. Neo). To je jediná věc, co chtěla Katka.”

To jsou jen přitom dvě věty z mnoha hodin nahrávek, které policie pořídila v konspiračním bytě, v němž fotbalový boss a vysoká úřednice ministerstva školství domlouvali, podle jakého klíče porcovat státní dotace. V dotační aféře jde o 450 milionů korun, celá kauza ovšem odpálila hru o mnohem víc.

O vliv ve sportu, protože dosud klíčové figury padly. O nemalé peníze – právě tehdejší Sobotkova vláda znásobila injekce do sportu z necelých čtyř miliard na šest miliard. A o politiku. Hnutí ANO, oslabované kauzami svého stranického šéfa, dostalo díky zapojení prominentů ČSSD do aféry slušnou munici. 

Příběh jsme detailně popsali ZDE.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email