Soud rozhoduje, zda smí policie prozkoumat Langerův počítač

Policie sice při domovních prohlídkách v rámci olomoucké kauzy zabavila u Ivana Langera desítky dokumentů, počítač a telefon, zatím jí to ale k ničemu nebylo. Langer je coby advokát totiž krytý advokátní komorou, která nedala k prozkoumání zabavených dokumentů souhlas. Policie nyní žádá soud, aby jí přesto byly věci vydané.

Advokátní komora upozornila policii, že zabavené věci souvisejí s Langerovým výkonem advokátní praxe. Dokumenty a počítač tak leží stále v budově advokátní komory, kam je policie musela převézt.

K olomoucké kauze:

Foto: Shutterstock
» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě

O Ivanu Langerovi:

Ivan Langer. Repro: ČT
» Langer píše médiím: Čas ukáže. Už jednou jsem nad vámi vyhrál
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
Ivan Langer, olomoucká story»
» Čtyři obvinění po razii: O jaké kauzy jde

Ostravský soud začal podle informací Neovlivní.cz o žádosti rozhodovat v pátek, podle očekávání ale rozhodnutí nepadlo.

Bývalý politik ODS Ivan Langer nebyl v rámci olomoucké kauzy z ničeho obviněný. Policie k němu vyrazila zejména proto, že v odposleších mezi ústředními postavami kauzy – policistou Karlem Kadlecem a Langerovým obchodním partnerem Ivanem Kyselým – opakovaně padalo Langerovo jméno a aktivity, kterých se měl účastnit. Z příkazu k domovní prohlídce, který má Neovlivní.cz k dispozici, rovněž překvapivě vyplynulo, že policie šla k Langerovi domů a do kanceláře i kvůli solárním elektrárnám. Veřejně to přitom šéf ÚOOZ Robert Šlachta popíral.

“Dosavadní poznatky získané šetřením policejních orgánů dostatečně odůvodňují předpoklad, že se ve shora citovaných prostorách nacházejí věci důležité pro trestní řízení, (…) zejména k trestní věci týkající se výstavby fotovoltaické elektrárny, která je vedena u policejního orgánu PČR ÚOOZ expozitura Brno,” napsala soudkyně Jana Bochňáková, která umožnila policistům prohledat Langerův byt (více zde »).

Pokyn pro policisty byl z povolení k domovní prohlídce zřejmý: zaměřte se na osoby jménem Daniel Beneš či Martin Shenar, hledejte věci spojené s firmami firem Amun.Re, MAPRO či ČEZ.

Výše jmenované postavy a firmy figurují právě v případu fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně, v němž policie prověřuje informace, podle nichž byla v rámci projektu fiktivním navýšením ceny poškozena polostátní společnost ČEZ, která solární park koupila. A policie má podezření, že část peněz pak putovala do advokátní kanceláře, v níž pracuje Ivan Langer.

Ivan Langer ovšem jakékoli podezření odmítá. V dopise adresovaném médiím (naleznete ho zde ») tento týden žádal, aby se na něj uplatňovala presumpce neviny a zdůraznil, že nebyl zničeho obviněný.