© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Hned první den soudu s Vladimírem Dbalým, který coby šéf nemocnice Na Homolce platil za jednoho z nejmocnějších lékařů v zemi, potvrdil, že půjde o proces roku. Loni jím byl soud s exhejtmanem Davidem Rathem. Profese obou obžalovaných přitom není jedinou podobností. Jejich kauzy shodně dokládají, jak snadno lze v českém zdravotnictví manipulovat zakázky.
Případ Vladimíra Dbalého a dalších obžalovaných přináší unikátní vhled do fungování tuzemského zdravotnictví, zejména co se nemocničních zakázek týče. Obžaloba je přesvědčena, že Dbalý a spol. ohýbali zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože pro prestižní kliniku.
V případě Davida Ratha zase šlo (mimo jiné) o zakázky pro středočeské nemocnice a to buď na vybavení, nebo stavební práce.
Žalobci obou případů označili zmiňované muže za klíčové postavy, bez nichž by zakázky manipulovat nešlo.
Obě kauzy také dokládají, jak nefunguje státní kontrola peněz vynakládaných na české zdravotnictví a jak snadné je obelstít ji.
Vladimír Dbalý hned v pondělní úvodní řeči nenechal nikoho na pochybách, že svoji kůži nedá státnímu zástupci zadarmo. Do žalobce Zdeňka Matuly se pustil zostra: „Státní zástupce v obžalobě nehorázně a bezostyšně lže.“ A přirovnal ho k prokurátorovi z procesů 50. let Karlu Vašovi. Útoky na státní zástupce přitom advokáti svým klientům zpravidla nedoporučují.
Ani Rath ale tyto rady neposlouchal, žalobce v jeho případu veřejně osočil, že je jako komunistický prokurátor Urválek.
Někdejší ředitel nemocnice Na Homolce podstatnou část své včerejší úvodní řeči věnoval připomenutí, jak důležitá je profese lékaře. „Pomohl jsem v životě stovkám a tisícům lidí, operoval jsem 4500 lidí a řadě z nich jsem zachránil zdraví nebo život. Dnes jsem nezaměstnaný, nemám kde bydlet a starám se o nemocného tatínka a nebýt mé sestry, nemám žádné prostředky,“ prohlásil neurochirurg Dbalý.
V podstatě identicky se snažil naklonit si soud i veřejnost David Rath. V průběhu procesu pořádal tiskové konference v bílém plášti a se stetoskopem na krku. Na péči o nemocného otce Ratmíra se zase odvolával v jedné z žádostí o propuštění z vazby.
Vladimír Dbalý i David Rath shodně tvrdí, že se stali obětí spiknutí a vidí ve svých kauzách politické cíle. Bývalý šéf Homolky včera u soudu řekl, že skončil ve vazbě kvůli rivalitě mezi bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem a šedou eminencí pravicové politiky Ivem Rittigem. Byl to totiž právě protikorupční fond, v němž Randák působí, kdo kauzu nemocnice Na Homolce i stíhání Rittiga v jiném případu odstartoval.
David Rath zase u soudu tvrdil, že se proti němu spojili žalobkyně Lenka Bradáčová a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Jistý hmatatelný rozdíl v obou kauzách přece jen je. Vladimír Dbalý nebyl zatčen s žádnou krabicí vína napěchovanou bankovkami jako Rath. Klíčovým důkazem se v jeho případě stal jeho vlastní osobní deník, kam si podle policie zapisoval nejen manipulace se zakázkami, ale i přebírané údajné úplatky a plány, jak s nimi naloží. (Mimochodem: stejně lehkovážně si kdysi počínal uprchlík Radovan Krejčíř, jehož obdobné osobní poznámky nakonec rovněž posloužily policii k jeho obvinění). Dbalý deník označil za fikci. Proti tomu však stojí miliony, které mu policie v rámci vyšetřování zabavila. Příjmy Vladimíra Dbalého totiž rozhodně neodpovídaly jeho nákladnému životu a investicím.
Tolik k podobnosti obou případů. Teprve další kola soudu ukáží, zda se Vladimír Dbalý vydá i cestou obstrukcí, kterými se David Rath všemožně snažil oddálit vynesení rozsudku. Jeho dosavadní vystupování naznačuje, že můžeme očekávat další soudní maraton.