Soud s exšéfem Homolky a proces s Rathem: Najdi deset rozdílů

Hned první den soudu s Vladimírem Dbalým, který coby šéf nemocnice Na Homolce platil za jednoho z nejmocnějších lékařů v zemi, potvrdil, že půjde o proces roku. Loni jím byl soud s exhejtmanem Davidem Rathem. Profese obou obžalovaných přitom není jedinou podobností. Jejich kauzy shodně dokládají, jak snadno lze v českém zdravotnictví manipulovat zakázky.

Případ Vladimíra Dbalého a dalších obžalovaných přináší unikátní vhled do fungování tuzemského zdravotnictví, zejména co se nemocničních zakázek týče. Obžaloba je přesvědčena, že Dbalý a spol. ohýbali zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože pro prestižní kliniku.

V případě Davida Ratha zase šlo (mimo jiné) o zakázky pro středočeské nemocnice a to buď na vybavení, nebo stavební práce.

Žalobci obou případů označili zmiňované muže za klíčové postavy, bez nichž by zakázky manipulovat nešlo.

K soudu s Rathem

David Rath po vynesení rozsudku. Foto: repro ČT24
» “Věděl, byl srozuměn, přispíval.” Rath dostal za přijímání úplatků 8,5 roku
» Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila
» Rathova krabice od vína? Omyl to byl jen těžko
» Rathovy omluvenky blokují i vyšetřování stavebních zakázek

Obě kauzy také dokládají, jak nefunguje státní kontrola peněz vynakládaných na české zdravotnictví a jak snadné je obelstít ji.

Vladimír Dbalý hned v pondělní úvodní řeči nenechal nikoho na pochybách, že svoji kůži nedá státnímu zástupci zadarmo. Do žalobce Zdeňka Matuly se pustil zostra: “Státní zástupce v obžalobě nehorázně a bezostyšně lže.” A přirovnal ho k prokurátorovi z procesů 50. let Karlu Vašovi. Útoky na státní zástupce přitom advokáti svým klientům zpravidla nedoporučují.

Ani Rath ale tyto rady neposlouchal, žalobce v jeho případu veřejně osočil, že je jako komunistický prokurátor Urválek.

Někdejší ředitel nemocnice Na Homolce podstatnou část své včerejší úvodní řeči věnoval připomenutí, jak důležitá je profese lékaře. “Pomohl jsem v životě stovkám a tisícům lidí, operoval jsem 4500 lidí a řadě z nich jsem zachránil zdraví nebo život. Dnes jsem nezaměstnaný, nemám kde bydlet a starám se o nemocného tatínka a nebýt mé sestry, nemám žádné prostředky,” prohlásil neurochirurg Dbalý.

V podstatě identicky se snažil naklonit si soud i veřejnost David Rath. V průběhu procesu pořádal tiskové konference v bílém plášti a se stetoskopem na krku. Na péči o nemocného otce Ratmíra se zase odvolával v jedné z žádostí o propuštění z vazby.

Vladimír Dbalý i David Rath shodně tvrdí, že se stali obětí spiknutí a vidí ve svých kauzách politické cíle. Bývalý šéf Homolky včera u soudu řekl, že skončil ve vazbě kvůli rivalitě mezi bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem a šedou eminencí pravicové politiky Ivem Rittigem. Byl to totiž právě protikorupční fond, v němž Randák působí, kdo kauzu nemocnice Na Homolce i stíhání Rittiga v jiném případu odstartoval.

David Rath zase u soudu tvrdil, že se proti němu spojili žalobkyně Lenka Bradáčová a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jistý hmatatelný rozdíl v obou kauzách přece jen je. Vladimír Dbalý nebyl zatčen s žádnou krabicí vína napěchovanou bankovkami jako Rath. Klíčovým důkazem se v jeho případě stal jeho vlastní osobní deník, kam si podle policie zapisoval nejen manipulace se zakázkami, ale i přebírané údajné úplatky a plány, jak s nimi naloží. (Mimochodem: stejně lehkovážně si kdysi počínal uprchlík Radovan Krejčíř, jehož obdobné osobní poznámky nakonec rovněž posloužily policii k jeho obvinění). Dbalý deník označil za fikci. Proti tomu však stojí miliony, které mu policie v rámci vyšetřování zabavila. Příjmy Vladimíra Dbalého totiž rozhodně neodpovídaly jeho nákladnému životu a investicím.

Tolik k podobnosti obou případů. Teprve další kola soudu ukáží, zda se Vladimír Dbalý vydá i cestou obstrukcí, kterými se David Rath všemožně snažil oddálit vynesení rozsudku. Jeho dosavadní vystupování naznačuje, že můžeme očekávat další soudní maraton.