Soud s Nagyovou: Rittig poslal neschopenku, soudce žádá přezkum jeho stavu

Až si zase bude někdo stěžovat na neúměrné průtahy v kauze Jany Nečasové-Nagyové , je dobré si tuto zprávu zapamatovat. Dnešní soud v jedné z větví kauzy Nagyové musel být odročen, protože lobbista Ivo Rittig těsně před jeho zahájením poslal neschopenku. Je to v této věci už po páté, kdy musel soud líčení odložit.

Česká televize informovala, že soud nechá zdravotní stav Ivo Rittiga přezkoumat.”Pan obžalovaný Rittig onemocněl. Předsedovi senátu předložil neschopenku a zároveň nedal souhlas s konáním hlavního líčení ve své nepřítomnosti,” popsala televizi mluvčí soudu.

A doplnila, že předseda senátu si nechá vypracovat znalecký posudek od lékařů, zda je Rittig schopen se hlavního líčení účastnit.

Justiční databáze uvádí, že soud se neúspěšně pokoušit obnovit líčení od letošních prázdnin. Naposledy se  mu povedlo zasedat 1. června. Od té doby musel už pětkrát hlavní líčení zrušit. Další termín soudce vypsal na konec listopadu.

Čtěte víc:

» Miliony ve vládním trezoru jsou rodičů, tvrdí exšéf Úřadu vlády
» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je nahradil?
» Pavučina z justiční párty: Na večírek dorazili Nečasovi i soudce Bureš
» Klaus nebyl jediný. Stíhaný Savov oslovil i Nečase

Ivo Rittig je v této části případu Jany Nagyové-Nečasové souzen kvůli podezření, že se od bývalé premiérovy sekretářky a dnešní manželky dozvěděl utajované informace z BIS, které mu podle obžaloby pomohly maskovat jeho kontakty do státní správy. Spolu s Rittigem a Nečasovou je souzený i lobbistův právník David Michal a Tomáš Jindra, bývalý poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Právě Bendl byl tím, kdo Ivo Rittigovi pomohl vybudovat jeho postavení v ODS a zákulisí byznysu.

Sama Nečasová-Nagyová je souzena ještě v dalších kauzách, pravomocný rozsudek ale zatím ani v jedné nepadl. Soudy v několika větvích příběhu rozhodují, jestli Nečasová-Nagyová při využívání svého vlivu na premiéra Petra Nečase a schůzkách s “politickým podsvětím” porušila zákon. Jako klíčové důkazy se ukazují odposlechy, které se právníci obžalovaných snaží od vypuknutí kauzy neúspěšně vyřadit ze spisu jako nezákonné.

Přehrané záznamy mimo jiné ukázaly, že pražský “kmotr” posílal své spolupracovníky za Nečasovou-Nagyovou, aby od ní tajnou zprávu BIS získali. Následné nahrávky Rittiga nasvědčují, že se s obsahem od BIS seznámil a řeší ho.

U Jany Nečasové-Nagyové zase odposlechy ukázaly, jak vládní agendu a strategické rozhodování v zemi v řadě případů ovlivňoval milostný vztah ministerského předsedy a jeho sekretářky. Ta navíc podle odposlechů přijímala drahé dárky od byznysmenů, kmotrů a lobbistů, kteří se tak pokoušeli otevřít dveře k premiérovi a prosadit své zájmy v ODS.