Soud zrušil další zajišťovací příkazy. Firma ale postup berňáku nepřežila

Nejvyšší správní soud s konečnou platností zrušil zajišťovací příkazy, které vydala finanční správa proti frýdeckomístecké firmě LIJA. Firma tak sice vyhrála vleklý spor s finančním úřadem, mezitím ale skončila v insolvenci. Jestli za to někdo z finančního úřadu ponese odpovědnost, to zatím ministerstvo nesdělilo.

Berní úředníci zajistili přepravní firmu LIJA z Frýdku-Místku v březnu 2015. V předchozích letech měla firma obrat jeden až dvě miliardy ročně.  Zajišťovací příkazy společnost zničily. Dnes je v insolvenci, majetek je rozprodaný a chystá se jeho rozdělení mezi věřitele.

Jenže Nejvyšší správní soud ve středu konstatoval, že postup finanční správy byl nezákonný. Zajišťovací příkazy, které konec firmy rozpoutaly, zrušil. A to s definitivní plaností.

Psali jsme:

» Finanční správa vrací první peníze z neoprávněných zajišťovacích příkazů
» Novináři jako hybridní hrozba. Pilný píše Chovancovi
» Finanční správa prohrála další soud o zajišťovací příkazy
» Nejvyšší správní soud strhal práci finanční správy

“Zajišťovací příkazy ze dne 9.3.2015 se ruší. Proti tomuto rozsudku nejsou opravné prostředky přípustné,” stojí v rozhodnutí ze středy 12. září. Externí odkaz na rozsudek zde.

Odůvodnění rozsudku zatím nebylo zveřejněné. Neznají je prozatím ani zástupci firmy. “Víme jen to, že jsme vyhráli. Ale firmu už to nezachrání,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz jednatel společnosti Martin Machura.

Jde už o několikátý případ, kdy finanční správa prohrála spor o nejtvrdší možný zásah proti domnělým dlužníkům. Praxe zajišťovacích příkazů se rozmohla s nástupem současného premiéra Andreje Babiše na ministerstvo financí, kdy berní úřady začaly být pod tlakem na vyšší výběr daní. Až před dvěma lety se ukázalo, že zajišťovací příkazy vydává i v případech, kdy k tomu nejsou důvody.

Jak už před časem konstatoval Nejvyšší správní soud: “daňové řízení zásadně neslouží k trestání daňových subjektů.”

Ministerstvo financí a finanční správa ale odmítají pochybení v praxi zajišťovacích příkazů uznat. A to i přesto, že nyní nastává čas, kdy se poškozené firmy začínají kvůli zajišťovacím příkazům se státem soudit.

Předseda rady Unie daňových poplatníků ČR Ondřej Lichnovský je přitom přesvědčen, že odpovědnost musí nést i konkrétní úředníci.

“Ona nezákonnost kroků finanční správy je nyní spojena s právem na náhradu škody. Škody, kterou by z logiky věci měli alespoň do výše čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku nést konkrétní úředníci. Přitom první možnost k uplatnění tohoto regresního nároku se otevírá již v souvislosti s aktuálním rozsudkem Nejvyššího správního soud ve věci firmy LIJA. Ten totiž státu přikazuje zaplatit společnosti LIJA a.s. náhradu nákladů řízení ve výši 10 200 Kč. Opět tyto ponese výhradně stát, aniž by se někdo zamyslel nad tím, zda tyto nemají nést i chybující úředníci?,” uvedl Lichnovský.

Ministerstvo financí zatím na dotaz Neovlivní.cz, zda budou potrestáni konkrétní úředníci, neodpovědělo.

Připravujeme podrobnosti