Špičky ČSSD řeší, jak Nejedlému překazit cestu do Ruska

Tlak na ministra zahraničí vyvolala cesta prezidentova poradce do Ruska v době, kdy se v Česku rozhoduje o tendru na dostavbu Dukovan

Plánovaná cesta Martina Nejedlého do Ruska, o níž informoval týdeník Respekt, vedla k jednání špiček ČSSD o tom, jak mu ji překazit.

Nejedlý se do Moskvy chystá ve chvíli, kdy premiér Andrej Babiš překvapivě začal mluvit o odložení největšího tendru poslední éry – miliardové dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Bezpečnostní složky v té souvislosti uvedly, že účast Ruska a Číny v soutěži je pro Českou republiku rizikem a politická reprezentace by to měla vzít v úvahu.

Sám Martin Nejedlý ale trvá na tom, že s tendrem na Dukovany jeho cesta nesouvisí. “To je nesmysl,” řekl.

Martin Nejedlý, poradce prezidenta. Foto: Neovlivní.cz

Cesta Nejedlého rozladila především ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který má s Hradem dlouhodobě vypjaté vztahy. Petříček o cestě totiž podle svých slov nevěděl.

“Diplomatický pas by měl být využíván pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli které byl vystaven. Proto předpokládám, že budu informován o obsahu cesty. Stejně tak by měla kancelář prezidenta objasnit cíl návštěvy i veřejnosti,” sdělil Neovlivní.cz Petříček.

Případ Nejedlého cesty se proto řešil i s lídrem ČSSD Janem Hamáčkem. “Ve zkratce řečeno jde o tom, jak Nejedlému cestu znemožnit,” uvedl pod podmínkou anonymity zdroj z vedení sociální demokracie.

Jak přesně by to sociální demokraté chtěli provést, to zatím není jasné, Nejedlému totiž nelze diplomatický pas odebrat, jak o to žádají například Piráti.

Takový krok je možný pouze ve chvíli, kdy by spáchal přečin nebo přestal být prezidentovým poradcem. Diplomatický pas prezidentův nejbližší spolupracovník získal v roce 2013 od tehdejšího ministra zahraničí za ČSSD Jana Kohouta.

Diplomatický pas urychluje odbavení na letišti a v zemích, kde platí víza, odpadá administrace spojená s cestou. A podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961 poskytuje jeho držiteli také jistou imunitu: nekontrolují se mu například žádná zavazadla, ani ta příruční.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email