Špína, podpásovky a debaty. Co nás čeká před druhým kolem volby prezidenta

Jiří Drahoš patřil mezi ty prezidentské kandidáty, na které už před prvním kolem kdosi pokoušel rozšířit co nejvíce špíny. Od vymyšlené spolupráce s StB až po lživé obvinění z pedofilie. Je tedy pravděpodobné, že mezi prvním a druhým kolem podobných útoků ještě přibude. Na co se můžeme připravit?

Ten inzerát vyšel těsně před druhým kolem v nejčtenějším deníku, vzpomínáte? Na celé stránce tištěného Blesku vyzýval “Nevolte Karla Schwarzenberga”, tehdejšího protikandidáta Miloše Zemana v historicky první přímé volbě prezidenta. A Schwarzenberga ve finále těsného souboje obvinil z toho, že “připravuje půdu pro vrácení majetku potomků válečných zločinců”, podporují jej sudetští Němci a postavil by prezidenta Edvarda Beneše před haagský tribunál pro válečné zločince.

Inzerát si v Blesku zadal pražský advokát a spolupracovník StB Vladimír Zavadil. Kdo další měl v inzerátu, který dost pravděpodobně připravil Schwarzenberga o hlasy nerozhodnutých voličů a tím o vítězství, prsty, dodnes není známo.

Současná volba prezidenta se zdá být mnohem vyhrocenější. Útoky na kandidáty začaly už před prvním kolem. Na vlastní kůži to zažil Michal Horáček, který musel opakovaně ukazovat své lustrační osvědčení nebo vysvětlovat, jak to bylo s černými sázkami před listopadem 1989.

“Začínají se šířit lži, proto prohlašuji, že jsem nikdy nebyl spolupracovníkem StB. To dokládám lustračním osvědčením,” napsal na Twitteru a osvědčení přiložil.

Terčem podobných útoků byl i Jiří Drahoš, který o víkendu postoupil do druhého kola, kde se utká s Milošem Zemanem. Už loni v létě kdosi rozšířil po redakcích, že i Drahoš spolupracoval s StB. Anonymní emaily pak akademika obvinily i z toho, že má zálibu v mladých chlapcích a nesrovnalosti ve financování Akademie věd z éry, kdy ji řídil. Drahoš kontroval zveřejněním svého lustračního osvědčení a striktním popřením všech uvedených informací.

“Jsou to věci docela hnusné, ale docela profesionálně zpracované. Odvolávají se i na jakéhosi kapitána Šandu z I. správy StB a tak dál,” komentoval to loni Drahoš.

Proti současnému prezidentovi Miloši Zamanovi se podobné kampaně s vysloveně vymyšlenými informacemi nevedou. Na Zemana doposud chodily pouze maily, které připomínaly některé jeho neslavné kousky z doby, kdy byl premiérem. Šlo většinou o privatizační rozhodnutí.

V týdnu před prvním kolem pak do redakce Neovlivní.cz dorazily skrze sms zprávu odkazy na stránky, kde byla zpracovaná kauza ruského dluhu, který Zemanova vláda kdysi nevýhodně prodala firmě Falkon Capital. V dokumentech ale nebylo nic nového, šlo o již zveřejněné zprávy.

Nejslabším Zemanovým místem je tak jeho zdraví, kdy se o něm šíří zprávy, jak moc vážně je nemocný a nebude schopen vykonávat v případě zvolení prezidentský úřad. Zemanův tým prezidentovu kondici označuje za skvělou, zveřejnit jeho kompletní zdravotní dokumentaci ale Hrad odmítl.

Bez ohledu na zákulisní podpásovky se podle odborníků na veřejné mínění ukazují jako klíčové dvě veřejné debaty,v nichž se Miloš Zeman a Jiří Drahoš před druhým kolem utkají. Ty podle expertů mají šanci volbu rozhodnout. A Miloš Zeman v nich má výhodu, protože dosavadní Drahošovy výkony v živých diskusích nebyly vždy zcela přesvědčivé.