Špion, kterému Babiš připisoval účet Šuman, jde k soudu

Současně jde o přelomovou událost: financování tajných operací zpravodajských služeb se bude poprvé v historii řešit u soudu.

Je to zcela mimořádná a unikátní situace, která se vymyká nepsaným pravidlům hry.

Před soudem se bude řešit financování tajných operací jedné ze zpravodajských služeb státu. A to v souvislosti s obžalobou bývalého špiona Zdeňka Blahuta, jehož případ právě dnes začne projednávat městský soud v Praze.


Ilustrace: Shutterstock

Samotný soudní proces bude utajovaný, protože se při něm budou řešit interní záležitosti civilní rozvědky. Státní zástupce nicméně potvrdil, že podezřívá Zdeňka Blahuta ze zpronevěry nejméně 200 milionů korun. Podle oficiálních dokumentů za ně nakoupil sledovací zařízení, ve skutečnosti byla ale podle verze žalobce transakce fiktivní.

Zdeněk Blahut, který patřil mezi výrazné postavy zpravodajských služeb státu a státní správu opouštěl z pozice náměstka civilní špionáže, veškerou vinu odmítá. Trvá na tom, že se žádné peníze rozvědce neztratily, transakce proběhla podle regulí služby a své stíhání označil za politickou vendetu ze strany Andreje Babiše.


ČTĚTE TAKÉ: Rozchod v centrále ANO. Po špionsku.


“Hlavním důvodem této akce bylo zastrašit bezpečnostní komunitu v České republice a postupně ji přimět k rezistenci. Podle tohoto modelu dnes můžete podat trestní oznámení na všechny akce tajných služeb a můžete ihned sdělit obvinění všem operativcům. Tohle by se opravdu nemělo do budoucna opakovat,” řekl v rozhovoru pro Ekonomický deník.

Blahut má pravdu minimálně v jedné věci. Jeho vyšetřování nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem.

Pro přehlednost jasná fakta:

– rozvědka, pro níž Blahut pracoval, spadá pod ministra vnitra, kterým byl v Sobotkově vládě socialista Milan Chovanec, známý svým vypjatým vztahem k lídrovi ANO Andreji Babišovi,

– Babiš rozvědku podezříval, že se v předminulém volebním období pod taktovkou ČSSD podílela na diskreditačních akcích proti jeho osobě, konkrétně jejím lidem připisuje autorství twitterového účtu Julius Šuman,

– v éře Babišovy první vlády bez důvěry se tak rozjelo vyšetřování. Z rozvědky se týkalo zejména Chovancova spojence Zdeňka Blahuta, který čtyři roky řídil tajné operace. Blahuta nahradil načas Radek Musílek, muž, který se sám veřejně chlubil svým vztahem k Babišovi. Poznali se v minulosti při vyšetřování kauzy Unipetrol,

– a právě Musílek podal trestní oznámení, že se v éře Chovance ve službě zpronevěřila obří suma peněz (skoro 800 milionů) a nadto se nakoupila technika, kterou podle zákona vůbec nemá mít.

A pro pochopení příběhu je také dobré mít na paměti, že tajné služby ne vždy dělají všechny věci v souladu se zákonem. Ne vždycky mohou do posledního haléře vyúčtovat peníze, které na jednotlivé akce využívají. A ne vždycky to jsou legální peníze, které procházejí účetnictvím.


KONTEXT: Policie kvůli twitterovému účtu Šuman žádá o pomoc Google


Policie roky vyšetřovala, zda se skutečně nějaké peníze z obchodů ztrácely. A pokud ano, šly peníze do soukromých kapes nebo se z nich financovaly černé akce služby?

A dalším směrem vyšetřování bylo podezření, že lidé ze služby pracovali proti lídrovi hnutí ANO a využívali k tomu i takzvanou operativní techniku, například legendární Agátu. To jim zákon zakazuje, protože rozvědka smí působit jen v zahraničí a směrem ven. Nesmí provádět žádné operace na území České republiky.

Nic z toho se ale úřadům doložit nikdy nepodařilo. K soudu jde jen Blahut, nadto za transakci “jen” za 200 milionů z původních 800.


Okolnosti příběhu jsme před lety popsali v časopise Neovlivní.cz Foto: Neo

Blahutovi a dalším lidem z rozvědky Babiš připisoval, že stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Na účtu, který byl založen pod jménem řídícího důstojníka Andreje Babiše z StB, se postupně před předminulými volbami objevovaly informace, které pozdějšímu premiérovi zasadily citelný úder a přispěly k jeho vyhazovu ze Sobotkovy vlády. Nešlo o výmysly, ale reálné situace, které odhalovaly a dokazovaly, jak lídr hnutí ve skutečnosti přemýšlí.

Anonymní skupina zveřejnila například zvukovou nahrávku, na níž se politik domlouvá s novinářem ze svého mediálního domu Mafra, jak zdiskreditovat politickou konkurenci. Na další pronášel Babiš peprná hodnocení svých politických odpůrců i nezávislých novinářů. A na dalším záznamu mluvil o tom, jak “naši klekli na FAU”, což dokazovalo nezákonné praktiky Babišovy administrativy při vydávání zajišťovacích příkazů.

A ve finále se pak na Šumanově účtu objevily dokumenty z banky HSBC, které dokazovaly, že dotace pro Čapí hnízdo byla podvodná. Stálo v nich, že úvěrující banka od začátku věděla, že za výstabou luxusního víkendového sídla je Andrej Babiš a jeho Agrofert. Což při vyšetřování nakonec potvrdili i samotní bankéři. Popsali jsme tento týden ZDE.

Andrej Babiš byl aktivitou skupiny skryté pod jménem Julius Šuman krajně rozčilen. A je fér dodat, že kromě Blahuta obviňoval z jeho autorství řadu svých politických konkurentů nebo oponentů, včetně redakce Neovlivní.cz. “Vy jste Šuman,” vmetl tehdy autorce textu do obličeje při pokusu o rozhovor.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email