Špion, vyzrazený při libanonském únosu, míří do diplomacie

Ministerstvo obrany, jehož chybou byla prozrazena identita agenta, hledá pro jednoho z unesených v Libanonu jiné uplatnění. Plán zní: Vyzrazený zpravodajec zamíří do vojenské diplomacie v USA.

Vojenský zpravodajec Martin Psík, který byl mezi pěticí Čechů unesených loni v Libanonu, pomalu končí svoji kariéru operativce v terénu. Kvůli případu byla jeho identita prozrazena, tudíž je už pro mise v terénu nepoužitelný. Stát mu plánuje “náhradní kariéru”.

K této kauze:

» Rok od únosu v Libanonu: Češi z vyšetřování vyvázli
» Libanonci drželi Fajáda pět měsíců pod dohledem. Zjišťovali, zda promluvil
» Uneseným Čechům pomohl na svobodu Zeman. Svými ruskými styky
» Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka
» Ten, o němž se mlčí. Třetí muž z kauzy Fajád chce vydat do USA
» Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů

Martin Psík původně do Libanonu neměl vůbec odletět. Vojenské zpravodajství ale na poslední chvíli změnilo plány a na cestu, od níž si slibovalo informace o uneseném kuchaři v Libyi, vyslalo jeho. Jenže Psík cestoval pod svým jménem.

A po jeho únosu s dalšími Čechy v Libanonu, kdy tamní úřady zveřejnily jmenný seznam unesených, stačilo pár minut u vyhledavače a jeho pravá identita byla vyzrazena. Ministerstvo obrany totiž jeho jméno, služební zařazení i fotku mělo už šest let na resortním webu.

Martinovi Psíkovi vyzrazení identity a příběh s únosem v podstatě zničily profesní kariéru. Vojenské zpravodajství proto začalo pro svého špiona hledat jiné uplatnění. A podle informací Neovlivní.cz naplánovalo Psíkovi kariéru ve vojenské diplomacii.

“Psík se má stát zástupcem vojenského přidělence ve Spojených státech,” uvedl zdroj obeznámený s plány armády.

Zpravodajci i zástupci ministerstva obrany tyto informace odmítli jakkoli veřejně rozebírat.

“Personální záležitosti vojenského zpravodajství a služební zařazení jeho příslušníků z podstaty věci nekomentujeme,” uvedl šéf tiskového odboru ministerstva Jan Pejšek.

Není přitom obvyklé, aby na tak významné posty přecházeli řadoví důstojníci. Pravidlem spíše bývá, že jde o lidi z řídících funkcí. Posledním vojenským přidělencem v USA byl generál Jiří Verner, před tím velitel armádních vzdušných sil. Nynější šéf vojenské rozvědky Jan Beroun, zase na pozici styčného zpravodajského důstojníka doWashingtonu odjel z pozice náměstka civilní špionáže.

Okolnosti samotného libanonského únosu zůstávají i po více než roce utajené. Jisté je jen to, že příběh souvisel se snahou Libanonců o to, aby Češi nevydali do Spojených států jejich zpravodajského důstojníka Alího Fajáda. Unesená pětice byla letos zkraje roku vyměněna právě za obchodníka se zbraněmi Fajáda.

Mimochodem: Psíkovo jméno a fotka na resortním webu visí dodnes.