Čeští špioni připravují hon na Putinovy oligarchy

Úřady sestavují soupis firemních i osobních majetků Rusů, kteří investovali v České republice a jsou blízcí Kremlu.

Tajné služby a další úřady dostaly po pátečním zasedání Fialovy vlády speciální úkol: připravit co nejrychleji soupis majetku Rusů, kteří mají vazby na prezidenta Vladimira Putina a v České republice investovali do firem či nemovitostí. Následovat bude politické rozhodnutí, zda a co jim bude stát případně zabavovat.


Jachta Alishera Usmanova, oligarchy s vazbou na Putina Foto: Shutterstock

“Na vládě se rozhodlo o vytvoření soupisu majetku. Ministerstvo průmyslu už obdrželo od spravedlnosti informace o ruských vlastnících firem z rejstříku skutečných majitelů. Další informace doplňují tajné služby a policie,” potvrdil pro Neovlivní.cz účastník pátečního zasedání kabinetu.

To, že úřady přistoupily k soupisu majetku a rozebíhá se tak složitá operace, na jejímž konci může být zabavení majetků Putinovým oligarchům a úředníkům spojeným s Kremlem, potvrdily redakci i další zdroje ze státní správy.

“Nejdřív ale musí padnout politické rozhodnutí, že se něco bude zabavovat. Pak se tomu musí nasadit právní rámec. Zatím si s tím hlavu nikdo nelámal, protože aktuálně se řeší právní problém ohledně zapojení českých dobrovolníků do bojů na Ukrajině,” dodal již citovaný politik.

Právně musí všechno sedět mimo jiné proto, aby Putinovi oligarchové následně nevyhráli soudy ohledně zabaveného majetku. To, jak může být situace komplikovaná, ukazuje i nepřehledná majetková situace kolem konkrétních ruských investic.

Tajné služby například podle zjištění Neovlivní.cz pátrají, kdo teď stojí za projektem luxusního bydlení Oaks Prague nedaleko hlavního města. V roce 2016 totiž developer potvrdil, že jedním z investorů je ocelářský magnát Alexandr Abramov. Muž, který je známý svými vazbami právě na ruského prezidenta a kdysi v Česku investoval také do Vítkovických železáren.

Jenže zástupci Oaks nyní tvrdí, že už s nimi nemá nic společného. “Investorem projektu Oaks Prague je investiční dům sídlící v EU, podléhající jejím pravidlům a předpisům,  který se zabývá investicemi do nemovitostí a soukromého kapitálu,” napsali redakci zástupci developera.

Přitom v roce 2016 tehdejší šéf projektu Robert Davies na otázku týdeníku Euro, zda jsou investory mimo jiné Alexandr Abramov a Alexandr Frolov, odpověděl jednoznačně: “Ano, i oni jsou jedněmi z investorů tohoto fondu.”

Dnes zástupci firmy tvrdí, že nemůžou za to, co bývalý šéf projektu říkal: “K informacím, které zveřejnily před šesti lety soukromé osoby, které již v naší společnosti nepůsobí, se nemůžeme vyjadřovat.”

Rusové podle posledních údajů společnosti CRIF vlastní v České republice 11 500 firem a zaměstnávají kolem 16 tisíc lidí. Největší firmou je Aircraft Industries (bývalý Let Kunovice), kde se vyrábějí letadla. Fabriku ovládá miliardář Iskander Machmudov, který se kvůli svým vazbám na Putina už ocitl na americkém blacklistu.

Na stejnou černou listinu USA zařadily i oligarchu Viktora Vekselberga, který v roce 2014 koupil společnost na zpracování drahých kovů Safina se sídlem ve Vestci u Prahy. Společnost je druhou největší firmou, kterou tu Rusové ovládají.

Česká republika už má přitom se zmrazením majetků oligarchů ze sankčních seznamů zkušenosti. Kupříkladu před sedmi lety úřady obstavily všechny účty jezdecké stáje v severních Čechách, která patřila Ramzanovi Kadyrovovi. Ten je už roky hlavní oporou Kremlu v Čečensku.

“V praxi to znamená, že byly zmrazeny veškeré jeho finanční prostředky a hospodářské zdroje na území České republiky, respektive celé Evropské unie,” popsala tehdy Gabriela Štěpanyová za ministerstva financí.

Stáj Ramzana Kadyrova sice mohla dál fungovat, ale zisk z výher nesměl použít na nic jiného než na nezbytné provozní náklady. Všechno nad tuto sumu zabavilo ministerstvo financí.

Ke zmrazení majetků některých Rusů spojených s ruským prezidentem nyní přistoupilo například Monako, kde jich žije celá řada. Bez bližších podrobností to oznámil knížecí palác. A z tohoto týdne je také známý případ moderátora Vladimira Solovjova, který patří mezi dlouholeté tváře kremelské propagandy. Vlastní nemovitosti u jezera Como v jedné z nejkrásnějších částí Itálie a teď mu podle hrozí, že o ně přijde.

“Myslel jsem, že Evropa je hájemstvím lidských práv, kde je všechno dovoleno a na soukromý majetek vám nikdo nemůže sáhnout. Za své nemovitosti jsem řádně zaplatil, doložil jsem svůj příjem, odváděl jsem obří sumy na daních. A najednou mi řeknou, že jsem na seznamu vlivných lidí, které budou trestat sankcemi,” postěžoval si Vladimir Solovjov ve své relaci.

Jak tento týden poznamenal ekonom Tomáš Sedláček z ČSOB, konfiskace majetku už je jedním z posledních kroků ekonomických sankcí, které už jde podle něj nyní vystupňovat jen málo. Uvedl, že Rusko je jediná oblast našeho světa, která za posledních třicet let extrémně zchudla svoji populaci, zároveň je tam ale největší počet miliardových boháčů. “Pokud těmto lidem ty peníze zabavíme a potom je dáme na poválečnou obnovu, ať už Ruska, nebo Ukrajiny, tak si myslím, že uděláme dobře,” řekl v České televizi.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email