Spočítáno: Jak nevýhodně Praha pronajala Slovanský dům

Je to už dvacet let, co tehdejší političtí vládci Prahy pronajali na sedmdesát sedm let Slovanský dům v centru hlavního města. Teprve dnes ale vychází najevo, jak extrémně byla nájemní smlouva pro město nevýhodná. Piráti shromáždili kompletní dokumentaci k případu a spočítali, že zatímco čistý zisk nájemce přesáhl půl miliardy, město z celé transakce získalo jen 170 milionů.

“Jít do obchodní soutěže, kde je Pawlowski, to je předem ztracená věc.” Tak popisovaly noviny v druhé půli devadesátých let výlučné postavení developera Sebastiana Pawlovského v hlavním městě, které tehdy ovládali občanští demokraté v čele s primátorem Janem Koukalem. A právě Pawlowski od Praha získal Slovanský dům do pronájmu. (Mimochodem, je to ten samý Pawlowski, od něhož si město stejně nevýhodně pronajalo Škodův palác, který připravil zatím nejpernější politické chvíle současné primátorce Adrianě Krnáčové. Psali jsme ZDE ».)

Kontext:

» Krnáčová se uklikla. A odkryla, jak jedná s firmou proti Praze
» Jak se Krnáčová (ne)dohodla: Podrobnosti z emailů
» Vyhozený advokát: Dotlačili bychom je k výhodné dohodě
» Krnáčová je odstavila, přesto jim město zaplatilo čtvrt milionu
» Nové důkazy: Tak se domlouvají zakázky za Krnáčové

Smlouvu na pronájem Slovanského domu za město podepsal 18. prosince 1997 tehdejší radní Filip Dvořák za ODS. Pawlowského společnost se zavázala do komplexu v nejdražší pražské ulici Na Příkopech investovat miliardu korun. A nyní nájemce domu vydělává na dalších pronájmech obchodů, restaurací a bytů.

Na nevýhodný pronájem Slovanského domu před časem upozornil portál Seznam.Zprávy.cz, pražští Piráti nyní dali na stůl konkrétní čísla. Prošli všechny výroční zprávy nájemce a získali kompletní soubor dat i z pražského magistrátu.

“Jen mezi lety 1998-2015 firma na nájemném utržila 2,8 miliard korun, její čistý zisk za stejné období byl 600 milionů korun. Praha ale dostala na nájemném jen necelých 170 milionů Kč. Nájemné placené Praze se sice postupně v souladu se smlouvou navyšuje, ale jeho maximální výše má být necelých 25 milionů korun za rok. Tržby Pražského komunikačního a společenského centra přitom běžně sahají k 200 milionům,” vypočítává zastupitel za Piráty Adam Zábranský.

Do doby, než smlouva v roce 2074 skončí, bude Praha na smlouvě tratit podle propočtů Pirátů miliardy. S kontraktem dnes již přitom podle všeho nejde nic dělat. Jako všechny z té doby je smlouva konstruovaná tak, že je v podstatě nevypověditelná.

A jak stojí v dohodě: “Smlouvu lze vypovědět jen při porušení důležité smluvní povinnosti po písemné výzvě k nápravě”.

Případ nelze řešit ani z trestně právního hlediska, jakékoli možné delikty jsou již promlčeny.

A ti, kteří tuto i další podobné smlouvy tehdy podepsali, na nich dodnes nevidí nic špatného. Jak o Sebastianu Pawlowském řekl zmiňovaný exradní Dvořák, co slíbí, to dodrží. “Je silný, bohatý a umí dobře investovat. Chápu, že je mu co závidět,” citovala Dvořáka před lety MfDnes.”