Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek: „Uznání státu Palestina může nejen ohrozit bezpečnost Izraele, ale zároveň posílit globální džihádistický terorismus a poslat do světa jasný signál: násilí se vyplácí.“
Valné shromáždění OSN 12. září 2025 drtivou většinou přijalo deklaraci vyzývající k vytvoření palestinského státu. Také Francie, Spojené království, Kanada či Austrálie oznámily, že k oficiálnímu uznání už přistoupily. Podle jejich politických lídrů je státnost Palestiny nezbytným předpokladem míru. Nabízím kritický pohled, a to ze zkušeností zpravodajského důstojníka.

Poslední kroky izraelské vlády se mi osobně nelíbí a příliš mi nedávají smysl. Mám na mysli zejména útok v Kataru, kterýodmítl Mosad provést, proto bylo nasazeno letectvo. A také pozemní ofenzivu v Gaza City, která nepřinese propuštění zbylých izraelských rukojmí. Nicméně uznání státu Palestina může nejen ohrozit bezpečnost Izraele, ale zároveň posílit globální džihádistický terorismus a poslat do světa jasný signál: násilí se vyplácí.
Palestinská společnost: podpora teroru jako systémový problém
Výzkumy Palestinského centra pro politický a veřejný výzkum (PCPSR) ukazují, že i dva roky po masakru z 7. října 2023 podpora násilí přetrvává. Polovina Palestinců považuje útok Hamásu na Izrael za správný krok, na Západním břehu dokonce 59 %. Jen 37 % obyvatel Gazy tento útok schvaluje, ale i tam většina odmítá demilitarizaci Hamásu. Celkem 85 % Palestinců na Západním břehu a 64 % v Gaze se staví proti odzbrojení, což přímo zpochybňuje podmínku, kterou někteří západní představitelé vznášejí jako klíč k budoucí státnosti.
