Lidový dům na nových mapách společnosti Seznam.cz, která představila svou novinku - mapy ČR ve 3D.

Spor o Lidový dům protahoval Altner, řekl soud. ČSSD brzdí platbu

Se čtvrteční půlnocí vyprší sociálním demokratům lhůta daná soudem, ve které mají zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. ČSSD ve středu oznámila, že s platbou posečká. A zároveň napadla postup soudkyně Městského soudu v Praze Ireny Saralievové, která jejich kauzu rozhodovala.

Jak známo, nejsilnější vládní strana má Altnerovi zaplatit obří sumu jako kompenzaci za právní služby, které poskytl při svém úspěšném zastupování strany ve sporu o Lidový dům na sklonku devadesátých let. Altner měl původně inkasovat 18,5 milionu korun, které mu však strana před lety neposlala a vložila je do úschovy. Nyní vysoudil nejen tuto částku, ale i víc než 300 milionů na úrocích a smluvním penále.

Psali jsme:

Lidový dům na nových mapách společnosti Seznam.cz, která představila svou novinku - mapy ČR ve 3D.

Lidový dům na nových mapách společnosti Seznam.cz, která představila inovaci služby Mapy.cz – náhledy míst ve 3D.

» Dokument, o kterém nechtějí mluvit: 5 stran drastických škrtů u sociálních demokratů
» Propustit, zastavit, ukončit. Máme interní plán, jak bude ČSSD šetřit
» ČSSD se chystá splatit stamiliony, prší na ni exekuce za Altnerem
» ČSSD prohrála stamiliony ve sporu o Lidový dům

Hospodářské noviny ve svém středečním vydání citují z rozsudku, který vynesla soudkyně Městského soudu v Praze Irena Saralievová (odkaz »). Tvrdí v něm, že smlouva mezi ČSSD a Altnerem nebyla ani nemravná, ani v rozporu s prací, kterou právník pro stranu opravdu vykonal.

Zároveň je však v textu věta, která fakt, že by stamilionové penále zavinila sociální demokracie, rozporuje: “Je pravda, že dobu trvání řízení zapříčinil výlučně žalobce (Altner),” připustila v písemném odůvodnění soudkyně Irena Saralievová. “Žalovaný však mohl vzniku tohoto nároku zabránit zaplacením vymáhané a byť nepravomocně přiznané pohledávky, případně i prostřednictvím úřední úschovy.”

Drtivá většina platby Altnerovi, kvůli níž nyní strana premiéra Bohuslava Sobotky musela začít drasticky šetřit, propouštět a zastavovat majetek pro nový úvěr, je přitom dána právě tím, jak dlouho se proces před českými soudy táhl. Původní doplatek právníkovi, o který se obě strany přely, totiž ČSSD uložila do advokátní úschovy již před lety.

Soudkyně Saralievová přesto jednoznačně rozhodla, že Altner má na penále nárok a sociální demokracie si za něj může sama.

Sobotkova strana si to ovšem nemyslí a na středečním grémiu strany probírala všechny důvody, proč postup soudkyně zpochybnit.

Server Aktuálně.cz v této souvislosti cituje mediálního zástupce právníků partaje Jiřího Chvojku, podle
kterého se špičky ČSSD bavily především “o jisté míře poměrně vysoké nestandardnosti postupu soudů, které jsou uplatňovány proti ČSSD” (odkaz »).

Chvojka vysvětlil, že tím myslí například to, že soud určil pro splacení peněz tři dny, přestože sám Altner požadoval patnáct dní. A dále: “Běžná lhůta vypracování rozsudku je měsíc nebo i déle, v případě ČSSD to bylo pět dnů, včetně doručení.”

ČSSD tudíž zatím vyplacení sumy brzdí. “Vzhledem k tomu, že stále ještě přibývají exekuční příkazy, pohledávky dalších věřitelů, přihlašují se další věřitelé pana doktora (Altnera), proto jsme lhůtu na zaplacení posunuli na zítřek,” řekl mediální zástupce Chvojka.