Standardní přestřelka nebo příprava pádu vlády?

Únava Andreje Babiše neustálým dohadováním s koaličními partnery zřejmě dostoupila vrcholu. Po víkendové kritice od lidovců se tvrdě obul do dvou poslanců stran vládní koalice. Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Ladislava Šincla (ČSSD) obvinil, že jsou agenty hazardní lobby. Naplní se scénář, o kterém psal už v květnu deník Neovlivní.cz a podle něhož se Babiš na podzim pokusí svrhnout současnou vládu?

Už jednou se ČSSD a ANO podařilo vážnou krizi zažehnat. Bylo to před čtyřmi měsíci, kdy šéf hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš obvinil poslance Šincla, že je uplacený pojišťovnickou lobby. Babiš důkaz neměl, požadovanou omluvu nedal, ČSSD nakonec případ přešla.

Andrej Babiš v den, kdy se stal členem Sobotkova kabinetu. Veronika Matejkova / Shutterstock.com

Andrej Babiš v den, kdy se stal členem Sobotkova kabinetu. Veronika Matejkova / Shutterstock.com

V pondělí večer se scénář Šincl opakoval v bledě-modrém. I se stejným jménem. Jen se po boku sociálního demokrata objevil ještě místopředseda Sněmovny a vlivný muž KDU-ČSL Jan Bartošek. Těšně před zasedáním koaliční rady řekl Babiš ČTK a Nově na kameru, že oba muži pracují na zakázku “krále hazardu” Ivo Valenty.

“Problém je, že v rámci koalice jsou někteří poslanci, kteří jsou zlobbovaný tou hazardní lobby na čele s panem Kalouskem, potom pan Bartošek a pan Šincl. To byli reprezentanti, kteří byli zlobbovaní hazardní lobby a kteří tam dělali obstrukce, a pan Valenta na to dohlížel z balkonu,” řekl Babiš. “Takhle mám takový pocit, že ta koalice nějak ne moc dobře funguje, a musíme se domluvit, jestli v té Sněmovně budeme táhnout za jeden provaz, nebo ne.”

Šincl už se v podstatě nechce Babišem zabývat. “Já bych řekl, že to je totální magor,” vzkázal ČTK.

Lidovci žádají omluvu. “Buď ať to doloží, nebo ať se omluví a neříká tyto věci,” uvedl první místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka. Babiš podle něj neudržel chladnou hlavu.

Informací, že Babiš už jen těžko “udrží chladnou hlavu” a má koaličního projektu dost, přitom v čase přibývá. Věci nejdou podle jeho představ a je unavený ústupky, které musí zbylým dvěma stranám dělat.

Jen v pondělí musel přinést nový, měkčí návrh na zdanění hazardu; později se koalice dohodla na pomalejším nástupu elektronické evidence tržeb. Tématu, ze kterého si Babiš udělal prioritu číslo jedna a dokonce slíbil odchod, pokud EET nebude fungovat.

“Totální úlet ministra financí… Neví, jak prosadit svou legislativu a kope do těch, co mu pomáhají,” glosoval na Twitteru jeho aktuální výrok místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

K případu Šincl: 

» Poslanec ČSSD: Babiš mně vyhrožoval, je to lidská hyena
» Dvě verze příběhu Šincl-Babiš
» První dopad verdiktu ÚS: Spor Šincl-Babiš poslanci nevyřeší
» Kdo je Šincl? Mistr “přílepků” ze Sněmovny

Další vládní politici se po extempore snažili o vstřícnost. “Polemika při řešení problémů ke koalici patří. I ta ostrá. Myslím ale, že stabilita vlády je vyšší hodnota než vítězství v dílčím sporu,” napsal třeba ministr obrany za ANO Martin Stropnický.

A lidovecký Jurečka řekl, že by byl rád, aby se vláda vrátila k rozumné komunikaci.

Jde o to, jestli Babiš chce; kritiků už má plné zuby. “Je zajímavé, že tradiční politické strany nadále výborně spolupracují a ve sněmovně spolu dělají dohody a kšefty. ODS a TOP 09 nekritizují koalici, ale naše hnutí. A koaliční partneři, jak dnes pan Bělobrádek předvedl, také,” komentoval šéf ANO nedělní vystoupení šéfa lidovců v České televizi. Pavel Bělobrádek se během debaty ohradil proti Babišově návrhu zrušit interpelace.

“Nejde to tak rychle, jak si představoval. Je unavený a věří, že když bude vládnout sám, urychlí se změny, které chce prosadit,” popsal už v květnu Babišovo rozpoložení jeho blízký spolupracovník.

V té době také vznikl plán shodit na podzim vládu (podrobněji zde »). Využít toho, že je Babiš na vrcholu popularity; šéf ANO je přesvědčen, že není nač čekat, protože v koaličním kabinetu do řádných voleb může spíš ztrácet.

Šéf hnutí ANO ve svých plánech spoléhá i na prezidenta Miloše Zemana, který dal jasně najevo, že v případě pádu vlády rozhodně nebude tlačit na předčasné volby. V Mf Dnes totiž řekl: “Kdyby mi pan Babiš řekl, že má parlamentní většinu, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou.” Prezident k tomu dodal, že by se podle něj šéf ANO mohl dohodnout třeba s TOP 09 a ODS.