Stát platil za přípravu EET miliony předem. Policie to pokryla

Policie odložila trestní oznámení na ministerstvo financí. Jeho pisatel zpochybňoval statisícové platby, které úřad Andreje Babiše vyplácel během příprav zákona o elektronické evidenci tržeb už měsíce před tím, než norma vůbec prošla sněmovnou.

Ještě před tím, než vláda protlačila sněmovnou zavedení elektronických pokladen, policie odložila ad acta jedno z dlouhé řady trestních oznámení spojených s ministrem financí a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem.

O trestním oznámení:

» Exkluzivně: Platby za přípravu EET bude vyšetřovat policie
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

Psali jsme o EET:

» Vláda protlačila zákon o EET. Jak ochrání data, nikdo neví
» Registrů přibývá, stát přenáší riziko na občany. Postihy úředníků neřeší
» Po čtyřech měsících vydoloval ze státu dokumenty k EET. Ještě jsem neskončil, říká
» Elektronické pokladny a mapa střetů zájmů AB
» Rozhovor s Karlem Havlíčkem o jednání s Babišem a elektronické evidenci tržeb

Kriminalisté dospěli k závěru, že nikdo z Babišova resortu neporušil zákon. Anonymní oznamovatel spatřoval v postupu ministerstva trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože úřad vyplácel statisícové částky na přípravu EET v době, kdy ještě nebylo jisté, že pokladny vůbec budou schválené.

Policie v tom ale trestný čin nespatřuje. “Případ byl odložen,” zní oficiální stanovisko policie.

Trestní oznámení obsahovali několik konkrétních případů, v nichž resort financí přípravu EET proplatil. Jde například o zakázku na strategické řízení komunikace k pokladnám, zakázku na expertní ICT a projektovou podporu EET či vytvoření loga a sloganu pro e-tržby.cz.

Respektovaný právník Tomáš Sokol uvedl, že bude důležité znát právní argumenty, na jejichž základě policie trestní oznámení odložila. “Je třeba se i ptát, zda například služby na PR byly skutečně nezbytné a muselo se za ně předem platit,” podotkl Sokol.

O postupu financí měl pochybnost i premiér Bohuslav Sobotka, který loni v září v Otázkách Václava Moravce uvedl: “Ministerstvo financí teď zastavilo přípravu systému. Dost dobře není možné, aby se vypisovala výběrová řízení, pořizovalo se vybavení pro státní pokladnu, když není schválený zákon. V tuto chvíli je to obezřetný a podle mého názoru správný postup.”

Ministerstvo financí od počátku trvá na tom, že jeho postup při vyplácení peněz byl v pořádku. “V rámci interních procesů byla otázka vynakládání finančních prostředků samozřejmě řešena. Veškeré v minulosti vyplacené náklady byly vynaloženy v souladu s právními předpisy,” reagoval šéf tiskového odboru resortu Michal Žurovec.