Stát řeší smlouvy s advokátem přezdívaným Babišův Pokorný

Advokátní kanceláři právníka, někdejšího svazáka a dnešního mecenáše Pavla Smutného se začalo u státních firem významně dařit s nástupem Andreje Babiše k moci.

Státní úřady začaly pod novým vedením Fialovy vlády řešit další spolupráci s advokátní kanceláří Pavla Smutného, jehož vzestup je spojený s érou Andreje Babiše. Smutnému, který podle insiderů dával rád najevo své dobré kontakty s bývalým premiérem, se proto dokonce v politickém zákulisí přezdívalo Babišův Pokorný. (Ten byl coby rádce Bohuslava Sobotky vděčným terčem Babiše-premiéra.)

Zdroj: pavel-smutny.cz

Loni v říjnu se ale po volbách změnila politická situace a v letošním roce pak úřady, které převzali lidé z vládní koalice, začaly zakázky pro Smutného kancelář zkoumat.

“Je to jedna z věcí, na kterou jsme se rozhodli podívat. Byť se dnes Pavel Smutný snaží tvářit, že s Andrejem Babišem neměl nic společného a v podstatě jako by byla jeho firma bez jakékoli historie,” potvrdil strategii člen vedení jednoho z ministerstev.

Oficiálně úřady oslovené redakcí Neovlivní.cz potvrdily, že se rozhodly co nejvíc zakázek na právní služby přesoutěžit. A to právě kvůli pochybnostem ohledně objemu zakázek pro konkrétní firmy z éry Babišova vládnutí.

“Ministerstvo dopravy se po nástupu nového vedení zabývalo náklady na právní služby v celém resortu s cílem zajistit co největší míru transparentnosti při zadávání zakázek v této oblasti. Vedení k tomu přistoupilo na základě zjištění objemu finančních prostředků vydávaných v uplynulých letech na právní služby a strukturu subjektů dodávajících služby resortu. Řada podřízených organizací přistoupila k přípravě standardních soutěží podle zákona o zadávání veřejných zakázek, z nichž vzejdou dodavatelé právních služeb,” uvedl František Jemelka z ministerstva dopravy.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův Pokorný dostane metál od prezidenta


Kancelář bývalého svazáka Pavla Smutného se za vlády Andreje Babiše stala rekordmanem mezi právnickými firmami, které získávaly státní zakázky. Podle údajů dostupných na databázi veřejných smluv Hlídač státu tehdy dávala advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný z eráru nejvíc vydělat státní společnost SŽDC.

Za roky 2017–2018 tato státní firma uzavřela s kanceláří smlouvy za 30 milionů korun, včetně DPH.

Následovalo hlavní město Praha se smlouvami za 15 milionů, Brno se 13 miliony, Generální finanční ředitelství s 11 miliony, státní firma MERO se sedmi miliony, Moravskoslezský kraj se 6 miliony, Dopravní podnik Prahy s pěti miliony a drážní úřad rovněž s pěti miliony.

Jde přitom o firmy či úřady, které byly přímo řízené nebo v gesci politiků z hnutí ANO.

Pavel Smutný v rozhovoru s Neovlivní.cz v roce 2019 nezastíral, že se s premiérem Andrejem Babišem zná. Odmítal ale, že by svého vztahu s nejmocnějším politikem zneužíval, jak se o něm tvrdí v byznysovém a politickém zákulisí.

„Nejsme lobbisti, ani zloději. Úzkostlivě dbáme na svoji pověst,“ říkal Smutný. Přiznává ovšem, že ví, jak o něm mluví konkurence. „Ano, někteří o mně roznášejí příšerné věci.“

Pavel Smutný nicméně trvá na tom, že jsou to jen ošklivé pomluvy zneuznané konkurence: „Všechny smlouvy, které máme, jsou podepřeny reálnou agendou. Možná jsme v minulosti neměli tak velký objem, ale souvisí to s tím, že těch věcí, kdy státní firmy či úřady potřebují právní pomoc, prostě přibylo. Naopak ti, co tam byli před námi, to tam těžili jak v dole. My sice také nejsme levní, ale z naší strany to je stoprocentně poskytnutá služba.“

Zdroj náhledové foto: pavel.smutny.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email