Stát si nechal zmizet půl miliardy. Tajnosti může odkrýt nový soud

Před čtrnácti lety zmizelo ze státní konsolidační agentury za nečinného přihlížení úřadů a policie půl miliardy korun. Nyní případ znovu řeší soud. Prozradí hlavní aktéři své komplice?


Byl to v mnoha ohledech výjimečný příběh. Krystalická loupež veřejných peněz za bílého dne a pod rukama policie a dalších úřadů, kterou v květnu 2006 prvně popsala dnešní šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.

Případ zmizení půl miliardy korun z účtů dnes již zaniklé státní České konsolidační agentury se po letech nyní znovu dostal před soud. Policie totiž v dubnu eskortovala z Dubaje do Prahy Miloše Skořepu. Muže, který sehrál v příběhu ukradených stamilionů jednu z hlavních rolí.

Skořepa se skrýval ve Spojených arabských emirátech a byl v nepřítomnosti odsouzen za tuto kauzu na osm a půl roku do vězení. Po svém zatčení a deportaci požádal v České republice o obnovu procesu. “Obžalovaný Skořepa byl v červnu vzat do vazby. Před tím požádal o konání nového hlavního líčení, protože byl dříve odsouzen jako uprchlý,” zdůvodnila nové soudní líčení mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci.

Souvislosti:
» Milionová kancelář. Na přání státního manažera
» Vyhozených 160 mio. Tak hospodaří ministři z ANO
» Porcování státu

Proces začal už minulý týden, naplánovaný je i na srpen a pak i na září. Soud totiž bude vyslýchat všechny svědky a potencionální podezřelé. První kolo soudu totiž neosvětlilo, kdo všechno se na krádeži podílel. A kdo ji případně aktivně kryl.

Jaká byla role Savova?

Souzeni totiž nakonec byli jen dva lidé: Skořepa a manažer státní konsolidační agentury Jan Šik. Skořepa Šikovi slíbil zhodnocení státních peněz z účtů agentury. Šik poslal peníze do Švýcarska, kde skončily na Skořepových kontech a odtud zmizely. Prostředníkem pro transakci byl podle tehdejšího tvrzení samotného Šika “pan Savov.”

“Šik tvrdil, že Savova poznal před lety na nějakém rautu, kde mu nabídl výhodné zhodnocení agenturních peněz v zahraničí. Tím, kdo operaci připravil v zahraničí, byl podle Šika Skořepa,” citovala Sabina Slonková v roce 2006 zdroj z ministerstva financí.

Podnikatel František Savov, který se už roky skrývá před českými úřady kvůli jiné kauze v Londýně, ale nikdy obviněn nebyl. Naopak, kdy chtěl po něm stát vymáhat škodu, Savov soud vyhrál. “Nakonec i z trestních rozsudků vyplynulo, že Savov poskytoval pouze běžnou pomoc finančního poradenství s cílem získat provizi od banky, pro kterou sehnal klienta,” řekla pro Hospodářské noviny soudkyně Renata Poláková, která žalobu na náhradu škody zamítla.

František Savov nyní vzkazuje, že pokud bude třeba, klidně svědčit půjde znovu. Vyjadřovat se k podstatě případu ale nehodlá. “Jde o starý případ, v němž František Savov vystupoval pouze jako svědek, nikoli jako obviněný. Tuto kauzu považuje za uzavřenou kapitolu a nehodlá komentovat jakékoli už opakovaně vyvrácené spekulace. Pokud k tomu bude vyzván, je připravený vypovídat jako svědek, tak jako vypovídal v minulosti,” uvedl Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš.

A co údajné úplatky?

Sabina Slonková později k případu vypátrala, že rok před zmizením půl miliardy měla policie k dispozici zprávy, že se atak na státní majetek chystá. Krádeži peněz nezabránila. A stejné informace jako policie měli i lidé z vedení konsolidační agentury. Ani oni nezareagovali.

O chystaném útoku na konsolidační agenturu totiž poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury plánují atak na majetek firmy. A současně nabízejí úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce.

“Informátor jako jednoho z autorů připravovaného plánu jmenoval manažera Jana Šika. Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Následně navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením konsolidační agentury informace probrali a tím to skončilo. Teprve letos v květnu – o víc než rok později – se ukázalo, že atak na agenturu se skutečně povedl a zmizelo půl miliardy,” napsala tehdy Slonková. Policisté i zástupci konsolidační agentura následně její zjištění potvrdili.

“Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené,” uvedl tehdy ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.

Informátor nicméně podle tehdejších zpráv mluvil i o tom, že do operace mají být zasvěceni další lidé ze státní agentury. A výměnou za pomoc jsou jim nabízeny úplatky. Konsolidační agentura nicméně tvrdila, že selhal jen manažer Šik a nikdo další.

Změní se to nyní v novém procesu?

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com