Stát vymáhá po Babišovi sto milionů za toastový chleba

Ministerstvo průmyslu zahájilo řízení o navrácení dotace pro holding Agrofert, která byla podle EU i svědků neoprávněná.

Trvalo to, ale stát nakonec skutečně začal pro Babišově holdingu vymáhat stomilionovou dotaci na údajně inovativní linku na toastový chleba. Stalo se tak tři roky poté, co auditoři Evropské komise jednoznačně konstatovali, že dotace neměla být vůbec přidělena.


Ilustrace: Shutterstock

Dokud byla u moci Babišova vláda, Karel Havlíček v roli ministra průmyslu řízení o navrácení neoprávněné dotace neustále oddaloval. Zahájil jej na základě informací z Evropské komise až nový ministr Jozef Síkela.

“Ano, ministerstvo průmyslu a obchodu přistoupí k odnětí dotace na projekt firmy Pekárna Zelená louka,” uvedl pro iRozhlas mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka. “Vycházíme z dokumentů od Evropské komise, které si letos dopisem vyžádal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.”

Dosavadní váhání úředníků pod vedením Babišovy vlády přitom stálo proti všem dostupným relevantním informacím. To, že je dotace oprávněná, totiž tvrdil jen holding Agrofert a ti, co byli s dotačním rozhodnutím spojeni.

Kromě závěrů kontroly Evropské komise tu ale bylo i svědectví Babišova bývalého manažera Michala Mikscheho, které bylo zcela opačné.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův ředitel dosvědčil podvod s dotací na toasty


V časopise Neovlivní.cz manažer uvedl, že dotace byla získaná neoprávněně.

“Inovačního ale na lince není vůbec nic,” řekl Michal Miksche, jeden z bývalých ředitelů Penamu. “Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu.”

Zmiňovaná německá pekárna Lieken patří také do holdingu bývalého premiéra. A Mikscheova slova současně potvrzují podezření, která v auditu vznesli unijní kontroloři a která dosud Penam popíral.

Miksche jako jeden z důkazů uvedl fakt, že v Penamu se potýkali se stejnou technologickou chybou jako v Liekenu.  “Na dobu přípravy technologického zadání byl k projektovému týmu Penamu přidělený ‚poradce‘ z německé sestry. Před ukončením zadání na toast jsem rekapitulací dat a komunikace přišel na hrubou chybu v celém procesu: stroje nedokázaly v teplých měsících roku dosáhnout požadované teploty těsta. A musel se tam tedy instalovat technologický uzel. Pikantní na celé věci je to, že v Liekenu se potýkají se stejným problémem. Penam zkrátka díky poradci zkopíroval německé linky i s chybami,” řekl Neovlivní.cz ředitel.

Michal Miksche své svědectví následně zopakoval i do policejního protokolu. Dokonce se o pár týdnů později objevil další svědek z firmy, která s Penamem spolupracovala. A vypověděl pro Neovlivní.cz i na policii ve stejných intencích jako Miksche.

“Penam na dotaci podle mého názoru neměl nárok,” řekl Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, která Penamu od roku 1998 dodává výrobní technologie.

A co se stalo? Nic. Navzdory svědectví a jasnému závěru auditu Evropské komise Karel Havlíček odmítal řízení s Agrofertem zahájit. Vyžadoval si další a další posudky.

A stejně tak policie otálela s vyšetřováním. Nakonec musela případ toastového chleba předat na stůl nově vzniklému úřadu evropského žalobce. “Věc byla kompletně předána evropskému žalobci,” uvedla před časem vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Aktuálně zahájené řízení přitom nemusí skončit hned a není vyloučeno, že se Agrofert bude bránit u soudu.

“Nově zaslané podklady obsahují i odborné hodnocení projektu a lze je považovat za validní a relevantní. Je však na místě uvést, že proces odnětí dotace bude dlouhý a komplikovaný a v jeho rámci nelze vyloučit ani soudní jednání,” uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU Marian Piecha.

Agrofert poslance Andreje Babiše už roky trvá na tom, že dotace byla přidělena zcela v pořádku a firma na ni měla nárok. “Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem,” znělo stanovisko koncernu.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email