Statistik Dušek: Není pravda, že jsme premiéra neinformovali

Premiér Andrej Babiš přehazuje odpovědnost za selhání vlády při přípravách na podzimní vlnu epidemie mimo jiné na zdravotnické statistiky. Prý mu dodali matematický model pozdě. Jejich šéf Dušek se ale ohradil: “Není to pravda”.

Předseda vlády Andrej Babiš tvrdí, že odborníci jeho kabinet včas nevarovali, že se Česká republika řítí do vážných problémů. “V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli,” prohlásil na tiskové konferenci.

V rozhovoru pro iDnes pak adresně rozvedl, koho měl na mysli, když říkal ti, co měli přijít, nepřišli: “První matematický model z ministerstva zdravotnictví od pana profesora Duška přišel dokonce až 18. září.”

Hlavní zdravotnický statistik, ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek ale takovou interpretaci odmítá.

“Není pravda, že jsme nic nedodávali nebo že bych dodal až 18. září. To bych se ohradil, už kvůli celému ÚZISu. Naopak prosím přece díky systému, který vyvíjíme, tato data vůbec máme. To je také hlavní role ÚZIS: zajistit data a jejich zpracování,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Ladislav Dušek v reakci na premiérova slova říká, že reportovali všem, komu měli. “ÚZIS své analýzy a výstupy logicky primárně nedodává panu premiérovi, komunikujeme s odbornými skupinami ministerstva a se sekcí hlavní hygieničky. Ti nás řídí. Panu premiérovi jsou posílány denní reporty stavu a vývoje, souhrnné analýzy vždy řešil a přinášel celý tým ministerstva zdravotnictví,” dodal Dušek.

A to, že se situace zhoršuje, řešili podle šéfa zdravotních statistiků od půlky srpna: “Od 15. srpna jsme s ministrem Vojtěchem a všemi neustále řešili nárůsty případů, vývoj pozitivních záchytů u testů, vývoj reprodukčního čísla. Probíhaly interní prezentace o tom, co bude na podzim. Po stránce modelů bylo v půli srpna jasné všem, že přijde druhá vlna. Její průběh modely jasně říkaly už z jara, ovšem nebylo jasné s jakou dynamikou po začátku školního roku. Po prvním týdnu v září bylo ale patrné, že se tento start šíření nemoci zvedá, všichni jsme to viděli, i veřejnost. Jakým způsobem se na základě toho přijímala opatření, to už nebylo v mojí gesci.”

Jak už jsme popsali, byl to premiér osobně, kdo na konci srpna zhatil plány epidemiologů a rozhodl o mírnějších opatřeních. Nákaza pak zkraje školního roku nabrala obrátek. Babišova vláda přitvrdila až po říjnových volbách.

Šéf zdravotních statistiků Dušek nicméně odmítá v tuto chvíli zabíhat do detailů a zabývat se tím, co o něm premiér řekl: „Teď není doba na to, abychom řešili, co se stalo v minulosti. Je třeba se do toho plnou silou vrhnout a snažit se věc řešit. Pak se teprve můžeme bavit zpětně, určitě se nezříkám odpovědnosti” vysvětluje svoji zdrženlivost.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Tím, koho premiér a jeho ministři dostali do krajně nepříjemné situace, jsou lékaři a sestry. Špitály se plní, zdravotníků není dostatek a přibývá mezi nimi nemocných. Čeho se bojí lékaři a sestry v první linii? A co odpoví na otázku, jestli český zdravotnický systém epidemii covid-19 zvládne? Čtěte v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: ÚZIS.CZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email